جریان مناسب هوا در یک محیط بسیار اهمیت دارد. خصوصا اگر یک محیط صنعتی، آشپزخانه یا غیره باشد. در هر صورت جریان هوای تازه در فضا یک نیاز بسیار جدی است. دمپر وسیله ای است که با کمک آن تهویه هوا و سرمایش و گرمایش به درستی انجام خواهد شد. با نصب دمپر در مسیر کانال یا ورودی های هوا، امکان تنظیم فشار یا قطع و وصل هوا وجود خواهد داشت؛ درست شبیه کاری که شیر آب انجام می دهد.

به غیر از این مسئله با بهره گیری از دمپر از ورود حشرات، پرندگان گرد و خاک و هر جسم ناخواسته دیگر به محیط اتاق جلوگیری به عمل می آید. با توجه به اینکه انواع مختلف این وسیله دارای کاربردهای متفاوتی است. اگر قصد استفاده از آن را دارید؛ جهت آشنایی با کاربرد و انواع دمپر، خواندن ادامه این نوشته را از دست ندهید.

دمپرها انواع مختلفی دارند و در صنایع فراوانی بسته به کاربرد مورد استفاده قرار می گیرند. این تجهیزات فلزی، عموما از آلومینیوم، استیل، گالوانیزه و ورق آهنی سیاه (st37) ساخته می شوند. به کمک دمپر، امکان تغییر جریان هوا یا قطع و وصل آن فراهم می شود؛ بنابراین باید در مسیری که هوا جریان دارد؛ نصب شوند.

این وسیله تیغه هایی دارد که به شکل اتوماتیک یا دستی باز و بسته می شوند. هنگامی که تیغه های آن روی یکدیگر قرار می‌گیرند؛ عبور جریان هوا به خوبی کنترل می شود و در زمان باز شدن، تیغه ها به دو دسته تقسیم می شوند که یک دسته موازی هستند و دسته دیگر شکل متقاطع به خود می گیرند. البته لازم به ذکر است که دمپرها به صورت تک یا چند پره ساخته می شوند که در حالت چند پره، تیغه های موازی یا متقابل هستند.

دمپر کانالی دستی

دمپر هوا به طور معمول به دو شکل گرد و چهار گوش ساخته میشود که آن هم بستگی به مقطع داکت یا مجرای عبوری هوا دارد . این تجهیز به دو صورت کنترل دستی (مکانیکی) و برقی (الکترو مکانیکال) ساخته میشود . دمپر هوا ی دستی نیازی به انرژی الکتریکی نداشته و به صورت کاملاً دستی هوای عبوری را مسدود یا کنترل میکند .

دمپر هوا ی برقی با استفاده از انرژی الکتریکی عمل میکند و به دو صورت ON و OFFیا فنری و تدریجی در حالت باز وبسته و یا نیمه باز در می آید و عبور هوا از دمپر را کنترل میکند . از آنجاییکه جهت تهیه موتور برقی نیاز به صرف هزینه ی جداگانه میباشد لذا قیمت دمپر هوا ی برقی به صورت محسوسی از دمپر هوا ی دستی بالاتر است.

با توجه به نوع کاربری این تجهیزات از متریال گوناگون ساخته می ‌شوند. معروف ‌ترین و پرکاربرد ترین این متریال شامل:

فولاد ضد زنگ: برای ساخت قاب های پایه، تیغه ها و قطعات بسته شده و همچنین برای اتصالات، شافت ها، بادامک ها، فلنج ها و سایر عناصر انتقال دهنده استفاده می شود. فینیشینگ این قطعات میتواند در AISI 304 یا AISI 316، با پیچ و مهره A2 یا A4 باشد.

فولاد گالوانینز: برای ساخت قاب های پایه، تیغه ها و گوشه های بسته (S220GD + Z275) استفاده می شود که با اتصالات، شافت ها، پیچ و مهره های کمری و غیره ساخته شده در روی یا فولاد ضد زنگ ترکیب می شود.

فولاد کربنی: برای ساخت قاب های پایه، تیغه ها و گوشه های بسته (S235JR) استفاده می شود که با پلی استر یا اپوکسی رنگ آمیزی شده و در کوره خشک می شود و با اتصالات، شافت ها، پیچ و مهره های بادامک و غیره ساخته شده در روی یا فولاد ضد زنگ ترکیب می شود.

نحوه تنظیم دمپر ها

باید بدانید که هنگام تنظیم دمپر ها باید مرحله آزمایش و خطا را طی کنید. برای باز کردن دمپر، باید اهرم را در موقعیتی قرار دهید که با کانال موازی باشد. این کار اجازه می دهد تا هوا از طریق کانال به حداکثر سرعت خود برسد. سپس، اهرم را در موقعیت افقی کانال قرار دهید تا بسته شود.
در طول تابستان، بهترین کار این است که هوای سرد را به قسمت بالای خانه خود انتقال دهید تا در کل راحتی بیشتری داشته باشید. در همین حال، باید خلاف این کار را در ماه های سرد سال انجام دهید. شما باید هوای گرم را در مناطق پایین خانه هدایت کنید تا گرما خود به خود به سمت بالا حرکت کند و فضای خانه گرم شود.

اگر با تنظیم دمپرها مشکلات مربوط به دما در محیط مورد نظر شما حل نشد، وقت آن است که با متخصصان برای گرفتن بهترین راه حل مشورت کنید. خواه شما دمپر اتوماتیک داشته باشید یا نوع دستی، در هنگام برخورد با مشکل حتما با متخصصین تماس بگیرید تا به شما کمک کنند تا مشکلات تهویه مطبوع در فضای مسکونی یا تجاری شما حل شود.