دریچه هوا

دریچه تهویه هوا در ساختمان، دریچه‌ای است که به کنترل جریان هوا به داخل و خارج از یک فضا کمک می‌کند. دریچه‌های هوا بخش جدایی‌ناپذیری از سیستم‌های گرمایش، تهویه و مطبوع هوا (HVAC) هستند و برای تامین هوای تازه، تنظیم دما، حذف آلاینده‌ها و کنترل رطوبت استفاده می‌شوند.

نمایش 1–12 از 42 نتیجه

نمایش فیلترها

بارگذاری محصولات بیشتر

دریچه‌های تهویه هوا در انواع مختلفی از جمله دریچه‌های سقفی، دیواری، کفی و رومیزی موجود هستند و از مواد مختلفی مانند فلز، پلاستیک و چوب ساخته می‌شوند.

دریچه هوا

دریچه تهویه هوا ساختمان دارای کاربردهای متفاوتی می باشد و به همین دلیل با شکل‌‌ها و طراحی گوناگونی تولید می شوند و می تواند برای هوای رفت و یا برای هوا برگشت نصب شود.

شکل پره های روی دریچه هوا و تعداد خطوط آن میزان ورود و خروج را تنظیم می کند و می توان به روش دستی و یا برقی ورود و خروج هوا را تنظیم کرد.
برای مثال می توان برای دریچه ورود هوا به دریچه کولر اشاره نمود و برای دریچه خروجی، به دریچه خروجی هوای هود و دریچه هواکش اشاره کرد.

قیمت دریچه هوا

انواع دریچه ها با کاربردهای مختلف مانند دریچه تهویه هوا و دریچه هواکش ساختمان و… اغلب به صورت سفارشی تولید میشود. بدیهی است که قیمت دریچه هوا با توجه به جنس و ابعاد آنها با هم متفاوت است و به روز مشخص می گردد.

خرید دریچه هوا

برای خرید دریچه تهویه هوا نیاز به مشاوره کارشناسان این امر خواهید داشت. قبل از سفارش و خرید هرگونه دریچه تکنسین های این حوزه باید از محل پروژه شما بازدید کرده و نیازهای شما را بدانند. سپس با اندازه گیری ابعاد محل نصب دریچه ها پیشنهادهای خود را ارائه دهند.

برای مشاوره رایگان جهت خرید دریچه هوا و انتخاب بهترین مدل براساس نیاز میتوانید با کارشناسان شرکت پخش نیرو تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

با توضیحات بالا بدیهی است که خرید اینترنتی دریچه هوا به جز در مواردی خاص، مانند دریچه های پلاستیکی با ابعاد استاندارد، امکان پذیر نمیباشد.

قیمت دریچه هوا

جنس ساخت دریچه هوا

دریچه های هوا  از جنس های مختلفی تولید می شود و برای محیط های مختلف با توجه به شرایط آب و هوایی و وضعیت آن در محیط، می توان از جنس هایی مانند آلومینیوم، آهن و گالوانیزه و استیل و پلاستیک و چوب استفاده کرد.

انواع متریال به کار رفته در ساخت دریچه تهویه هوا به طور کلی شامل موارد زیر میشوند:

 1. دریچه هوا فلزی
 2. دریچه هوا آلومینیومی
 3. دریچه هوا پلاستیکی
 4. دریچه هوا چوبی (‌MDF)

دریچه هوا آلومینیومی

بدون تردید پرکاربردترین و پرطرفدارترین نوع دریچه هوا را میتوان دریچه هوا آلومینیومی دانست. مزایای زیاد این متریال از قبیل وزن سبک، تنوع در رنگ آمیزی و مدلها و ابعاد، مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی از قبلی حرارت و نور و رطوبت از جمله عوامل محبوبیت این محصول است.

دریچه هوا فلزی

یکی دیگر از انواع متریال مورد استفاده برای تولید دریچه های ساختمانی هوا استفاده از استیل یا آهن گالوانیزه است. هرچند با توجه به مزایای زیاد آلومینیوم این دریچه ها خواهان زیادی ندارند، اما براساس نیاز قابل طراحی و ساخت هستند.

دریچه هوا پلاستیکی

دریچه هوای پلاستیکی یکی از انواع دریچه های هوا است که به عنوان دریچه هواکش نما و دریچه خروجی هوا در هود کاربرد دارد.
از مزیت های این دریچه جنس آن است زیرا دچار زنگ زدگی و خرابی نمی شود.

دریچه هوا چوبی

همان طور که از نام این دریچه پیداست جنس این دریچه از چوب است و استفاده از آن در مکان های مختلف امکان پذیر است. این نوع دریچه تهویه از قدیمی ترین نوع دریچه ها بوده که در گذشته برای کلبه های چوبی در مناطق جنگلی با بافت قدیمی مانند روستاها استفاده میشد.

امروزه در صنعت فلز و آلومینیوم و استیل و پلاستیک جایگزین چوب شده است. ولی بیشتر از این دریچه ها در نمای داخلی و برای بخش هایی که با دکور و فضا تناسب پیدا کند استفاده می شود.

انواع دریچه هوا از لحاظ محل نصب

دریچه های تهویه هوا در ساختمانها براساس محل نصبشان در دو دسته بندی اصلی دیواری و سقفی قرار می گیرند و هر کدام با توجه به محل نصب و عملکرد خود، مزایا و کاربردهای منحصر به فردی دارند.

دریچه هوای دیواری

دریچه دیواری، مطابق با نامشان، بر روی دیوار و در مسیر ورودی یا خروجی کانال هوا نصب می شوند. این نوع دریچه ها با بهره مندی از تیغه های قابل تنظیم افقی و عمودی، امکان کنترل دقیق حجم و جهت جریان هوا را فراهم می کنند.

کاربردهای دریچه هوای دیواری:

 • تنظیم هوای کولر: دریچه های دیواری به طور گسترده در منازل مسکونی به عنوان دریچه کولر مورد استفاده قرار می گیرند. تنوع مدل ها و طرح های این دریچه ها، امکان هماهنگی با دکوراسیون منزل شما را فراهم می کند.
 • کنترل دمای محیط: با تنظیم زاویه تیغه ها در فصل های گرم می توانید جریان هوا را به داخل هدایت کرده و از خنکای مطبوع لذت ببرید. در فصل های سرد نیز با مسدود کردن دریچه، از هدر رفتن گرما و افزایش مصرف انرژی جلوگیری خواهید کرد.

دریچه هوای سقفی

دریچه سقفی بر روی سقف نصب می شوند و وظیفه توزیع یکنواخت و نامحسوس هوا در فضاهای وسیع مانند کارخانه ها، انبارها، اداره ها، رستوران ها، ورزشگاه ها، بیمارستان ها، فرودگاه ها، مترو و … را بر عهده دارند.

دریچه های تهویه سقفی

کاربردهای دریچه هوای سقفی:

 • توزیع یکنواخت هوا: دریچه های تهویه سقفی با طراحی خاص خود، جریان هوا را به طور مساوی در تمام نقاط فضا پخش می کنند و از ایجاد نقاط کور و عدم تهویه مطبوع در برخی قسمت ها جلوگیری می کنند.
 • حفظ زیبایی دکوراسیون: این دریچه ها به طور هم سطح با سقف نصب می شوند و ظاهری مینیمال و مدرن به فضا می بخشند.
 • کنترل نامحسوس جریان هوا: دریچه های سقفی به گونه ای طراحی شده اند که جریان هوا را بدون ایجاد سر و صدا و جلب توجه توزیع کنند.

انواع دریچه هوا (از نظر کاربرد)

انواع دریچه های هوا در مکان های مختلف مسکونی، تجاری و صنعتی و… مورد استفاده قرار میگیرد. در واقع دریچه ها به منظور تنظیم فشار یا انسداد هوای خروجی و هوای ورودی دهانه مسیر های جریان هوا در انواع کانال های هوا به کار می روند.

انواع دریچه هوا

انواع دریچه‌ تهویه هوا ساختمان بر اساس نحوه عملکرد، طراحی و کاربردهای خاص، انواع مختلفی دارند. برخی از انواع رایج دریچه‌های تهویه هوا عبارتند از:

 • دریچه‌ هوا قابل تنظیم: این نوع دریچه‌ها به تنظیم جریان هوا و تنظیم دما و رطوبت در فضاهای مختلف کمک می‌کنند. این دریچه ها دارای دمپرهای قابل تنظیم هستند.
 • دریچه‌های خروجی: این دریچه‌ها برای تخلیه هوا در پارگینگ ها و سرویس های بهداشتی وهر مکانی که از سیستم اگزاست استفاده می شود، برای انتقال هوا از فضاهای داخلی به بیرون استفاده می‌شوند.
 • دریچه‌های ورودی: این نوع دریچه‌ها برای ورود هوای تازه و تهویه شده به فضاهای داخلی ساختمان استفاده می‌شوند و قابلیت دمپر دار شدن را نیز دارند.
 • دریچه‌های تعادل فشار: این دریچه‌ها برای تنظیم و تعادل فشار هوا در فضاهای مختلف استفاده می‌شوند، به ویژه در سیستم‌های تهویه مطبوع بزرگ مانند فضاهای کلین روم و بیمارستانی کاربرد دارند.
 • دریچه‌های اتوماتیک: این نوع دریچه‌ها دارای سیستم‌های خودکار هستند که بر اساس شرایط هوا و تنظیمات مشخص، جریان هوا را کنترل می‌کنند.
 • دریچه‌های فشار مثبت و منفی: این دریچه‌ها برای کنترل جریان هوا و تعادل فشار در فضاهای با فشار مثبت یا منفی استفاده می‌شوند.
  هر یک از این انواع دریچه‌ها وظایف و کاربردهای خاصی دارند و بسته به نیازهای سیستم تهویه مطبوع، انتخاب می‌شوند.

اجزای تشکیل دهنده دریچه های تهویه مطبوع

اجزا اصلی دریچه تهویه هوا معمولاً شامل بخش‌های زیر است:

 • بدنه یا قاب: بخش اصلی دریچه که معمولاً از فلز یا پلاستیک و یا استیل و آلومینیوم ساخته می‌شود و جریان هوا را هدایت یا کنترل می‌کند.
 • پره‌ها یا صفحات: بخش‌هایی که جهت تنظیم جریان هوا باز و بسته می‌شوند. این صفحات می‌توانند به صورت دستی یا اتوماتیک کنترل شوند.
 • مکانیزم کنترل: سیستم یا مکانیزمی که برای باز و بسته کردن دریچه و تنظیم جریان هوا استفاده می‌شود.
 • سنسورها و کنترلرها: برای اندازه‌گیری پارامترهای هوا مانند دما، رطوبت و کیفیت هوا و کنترل دریچه بر اساس این اطلاعات. این تجهیزات در مدلهای اتوماتیک استفاده میشوند.

مشخصات و ویژگی های دریچه تهویه در ساختمان

ویژگی‌ها و مشخصات مهمی هستند که هنگام انتخاب و نصب دریچه‌های تهویه هوا در ساختمان‌ها باید در نظر گرفته شوند .

 • تنظیم جریان هوا: دریچه‌ها باید قابلیت تنظیم جریان هوا را داشته باشند تا بتوانند مقدار مناسبی از هوا را به فضاهای مختلف منتقل کنند.
 • تنظیم دما: برخی از دریچه‌ها دارای قابلیت تنظیم دما هستند که این امر به کنترل دمای هوا و ایجاد شرایط مطلوب در داخل ساختمان کمک می‌کند. (مدلهای کنترل دار و یا ترموستات)
 • کنترل رطوبت: برخی از دریچه‌ها دارای ویژگی‌های کنترل رطوبت هستند که این امر به حفظ رطوبت مناسب در فضاهای مختلف کمک می‌کند.(در مدلهای با عایق الاستمری و..)
 • افزایش کیفیت هوا: برخی از دریچه‌ها دارای فیلترها و سیستم‌های تصفیه هوا هستند که به بهبود کیفیت هوا و حذف ذرات معلق کمک می‌کنند.
 • صدا و لرزش: دریچه‌ها باید بدون تولید صدا و لرزش زیاد عمل کنند تا راحتی و سلامت ساکنین را تضمین کنند.
 • مقاومت در برابر فشار هوا: دریچه‌ها باید قادر به تحمل فشارهای مختلف هوا باشند بدون اینکه عملکرد آنها تحت تأثیر قرار گیرد.
 • مصرف انرژی: نوع و مدل دریچه‌ها باید درست انتخاب شوند تا سیستم تهویه بهینه و با مصرف انرژی کم عمل کند و هزینه‌های انرژی کاهش یابد.

مزایای دریچه های تهویه هوا

دریچه تهویه هوا در ساختمان، دریچه‌ای به سوی سلامتی و آسایش در خانه شماست. این قطعات ساده اما کارآمد نقشی اساسی در تهویه مطبوع، تهویه هوا و حفظ کیفیت هوای داخل منزل شما ایفا می‌کنند.

در این بخش، به بررسی مزایایی که دریچه های هوا برای خانه یا محل کار شما به ارمغان می‌آورند، می‌پردازیم:

 1. تنفس هوایی پاک:
  دریچه تهویه هوا ساختمان، با ورود هوای تازه و خروج هوای آلوده، به تصفیه هوای داخل منزل شما کمک می‌کنند. این امر به ویژه برای افرادی که دارای آلرژی، آسم یا سایر مشکلات تنفسی هستند، حائز اهمیت است.
 2. افزایش آسایش:
  با تنظیم دریچه‌ کانال هوا می‌توانید ،جریان هوا را در خانه خود کنترل کنید و فضایی خنک و دلنشین در تابستان و گرم و مطبوع در زمستان ایجاد کنید. این امر به ویژه در مناطقی که دارای آب و هوای گرم و خشک یا سرد و مرطوب هستند، از اهمیت بالایی برخوردار است.
 3. کاهش مصرف انرژی:
  تهویه مطبوع و گرمایش خانه شما می‌تواند بخش قابل توجهی از مصرف انرژی شما را به خود اختصاص دهد. دریچه‌های هوا با توزیع یکنواخت هوا در سراسر خانه، به شما کمک می‌کنند تا از هدر رفتن گرما یا سرما جلوگیری کنید و در نتیجه مصرف انرژی و هزینه‌های خود را کاهش دهید.
 4. پیشگیری از رشد کپک و قارچ:
  رطوبت زیاد در خانه می‌تواند منجر به رشد کپک و قارچ شود که برای سلامتی‌شان مضر هستند. دریچه‌های هوا با تهویه مناسب، به کاهش رطوبت و جلوگیری از رشد این عوامل مضر کمک می‌کنند.
 5. افزایش طول عمر سیستم تهویه مطبوع:
  گرد و غبار و آلاینده‌ها می‌توانند به مرور زمان به سیستم تهویه مطبوع شما آسیب برسانند. دریچه‌های انتقال هوا با فیلتر کردن هوا، از ورود این آلاینده‌ها به سیستم جلوگیری می‌کنند و به افزایش طول عمر آن کمک می‌کنند.

به این مطلب امتیاز بدهید

5 / 5. 1

اولین نفر امتیاز بدهید

ورود به سایت
//