دریچه خورشیدی

دریچه خورشیدی

دریچه ی خورشیدی از انواع دریچه گرد است با ساختار صفحه ای مربعی شکل، که در داخل این صفحه با انواع اشکال مدور هندسی مدرن و دکوراتیو به منظور طرح تابش اشعه خورشید و به وسیله ی قالب های مخصوص تراشکاری شده، تحت تاثیر فشار دستگاه های پرسی، پانچ می شود. این سوراخ های ایجاد شده بر روی سطح داخلی صفحه، عملیات دهش و مکش هوا را در دهانه ی انشعاب کانال هوا به صورت گردابی و چرخشی به عهده می گیرند. در نتیجه هوای خروجی این دریچه،همانند دریچه های گرد تخت و برجسته، به صورت همگن و 360 درجه پخش می شود.

دریچه گردابی یا دریچه خورشیدی جهت فضاهای با ارتفاع تا 4 متر و اختلاف دمای هوای تهویه شده و دمای اتاق از 10+ الی 10- درجه سانتی گراد و جهت هوای رفت، برگشت و یا تخلیه هوا طراحی شده اند. به دلیل شکل و طراحی خاص پره این دریچه ها، هوای ورودی به فضای تهویه شده به صورت گردابی (چرخشی) در می آید. همانند دریچه های سقفی گرد تخت و برجسته، هوای خروجی از این دریچه‌ها به صورت همگن در 360 درجه پخش می‌شود.

دریچه خورشیدی

بیشترین استفاده دریچه خورشیدی (گردابی) در فضاهای کلین روم و محیطهای استریل شده جهت انتقال هوا به صورت چرخشی میباشد. این محصول یکی از انواع دریچه سقفی محسوب میشود.

کاربرد دریچه خورشیدی

در مکان هایی که ذرات معلق وجود ندارد و به توزیع هوا با دبی بالا نیاز است این دریچه با بکارگیری از پره هایی خاص، هوا را بصورت گردابی توزیع کرده و باعث همگن شدن سریع دمای هوای ورودی و اتاق می گردد. دریچه خورشیدی برای استفاده در انواع سیستم های تهویه هوا سقفی مناسب می باشد. همچنین برای جریان های ثابت و متغیر و توزیع هوا با دبی بالا مناسب است و قابل استفاده برای اختلاف دمای هوای تهویه شده در دمای اتاق از 10+ الی 10- درجه ی سانتی گراد و همچنین جهت دهش، برگشت یا تخلیه هوا طراحی و تولید می شود.

باید گفت دریچه های خورشیدی عموما در فضاهای کلین روم و همراه با فیلتر باکس مورد استفاده قرار می گیرد. اما از این دریچه می توان در مکان هایی نظیر: ساختمان های تجاری، اداری، بیمارستانی و در حالت کلی در فضاهایی که ارتفاع سقف در محدوده  4 تا 2/6 متر باشد استفاده کرد. این دریچه ها با حداکثر میزان کارایی خود، جریان هوا را به صورت ثابت و متغیر و حتی در مواقعی که میزان حجم جریان هوا از حداکثر این میزان به حداقل کاهش پیدا می کند، بهترین عملکرد را خواهد داشت.

همان طور که اشاره شد استفاده از دریچه خورشیدی هم برای سیستم رفت هوا و هم برگشت هوا است که با در نظر گرفتن سرعت روی سطح دریچه و انجام محاسبات دقیق برای بدست آوردن اندازه و سوراخ های پانچ روی سطح آن، امکان حرکت ملایم هوا از روی این دریچه برای جلوگیری از هر گونه صدای اضافی، سطح مطلوب صدای داخل محیط در حد امکان فراهم می شود.

کاربرد دریچه خورشیدی

دریچه خورشیدی معمولا به صورت تایلی در داخل حفره ی سقف کاذب، به صورت ترکیبی با پلنیوم باکس و فیلتر باکس جاسازی و نصب می گردد. این دریچه به وسیله ی یک پلنیوم و یا فیلتر باکس به لاین اصلی کانال هوا متصل شده است و در اتاق های تمیز (کلین روم) کاربرد ویژه ای دارد. استفاده از فیلتر دریچه خورشیدی برای اتاق های تمیز از الزامات ساختار این دریچه است.

استفاده از تیغه های خود نگهدارنده که توسط خم کاری و برش در سطح دریچه گردابی ایجاد شده است، باعث تشکیل سیستم واحد و یکپارچه در بدنه آن شده و به همین دلیل شست و شو و نظافت آن به مراتب آسان تر از دریچه های قدیمی و سنتی می باشد. نکته ی مهم در استفاده از فیلتر در این دریچه این موضوع می باشد که حتما فیلتر های نصب شده در بدنه پلنیوم باکس یا فیلتر باکس پشت دریچه ی خورشیدی به گونه ای نصب شده که قابل تعویض است.

یکی دیگر از انواع این دریچه که در چند سال اخیر مورد استفاده قرار می گرفت دریچه خورشیدی با پره های مشکی بود که به علت اینکه در کنار این پره ها تجمع آلودگی ایجاد می‌شد از این محصول در پروژه‌های کلین روم کمتر استفاده می گردد. شما بازدید کننده گرامی همچنین میتوانید در همین زمینه انواع مدلهای دریچه گرد را نیز بررسی نمایید.

استفاده از دریچه خورشیدی در اتاق های تمیز

کاربرد دریچه گردابی در اتاق های تمیز (clean room) در محیط های درمانی می باشد. برای استفاده از این دریچه ها در کلین روم ها به وسیله ی یک پلنیوم باکس یا باکس هوا به علاوه ی فیلتر به مجرای اصلی کانال متصل می شود. در مواقع استفاده از فیلتر در این دریچه باید حتما از فیلتر در پشت بدنه ی پلنیوم استفاده شود تا بتوان به راحتی آن را تعویض کرد.

برای تامین بهینه هوای مورد نیاز و تعداد دفعات تعویض هوا و تخلیه آن از داخل محیط تمیز از شبکه های مخصوص داخلی دریچه خورشیدی و دیگر انواع آن استفاده می شود تا شرایط بهتری برای گردش هوا به عمل آید. نقش دقیق این تجهیز به این معناست که روش های متداولی از ترکیب متناسب هوای تمیز ورودی با هوای غیر تمیز داخل محیط را دارد که پایه کار چنین سیستمی بر مبنای رقیق سازی هوا می باشد. دستیابی به ترکیب عالی و رقیق شده ی هوای درون کلین روم و تنظیم سرعت و جریان هوای ورودی که منجر به تهویه ی مطبوع و بهینه در محیط می شود از جمله دلایل تولید و استفاده از دریچه ی خورشیدی است.

خرید و قیمت دریچه خورشیدی

این دریچه کاربردی در سایز های متفاوت با توجه به فضای مورد نظر قابل سفارش و طراحی است. تولیدکنندگانی که استانداردهای لازم برای تولید این دریچه را دارند دارای محصولات با کیفیت تر و قابل قبولی از نظر جنس و نحوه ی ساخت آن هستند. لطفا برای آگاهی از قیمت دریچه خورشیدی و نحوه خرید و سفارش آن با کارشناسان شرکت تماس حاصل کنید.

خرید و قیمت دریچه خورشیدی

انواع دریچه خورشیدی

دریچه خورشیدی یا همان گردابی به صورت سقفی یا تایلی در داخل سقف کاذب و ترکیبی با پلنیوم باکس و فیلتر نصب می شود. دریچه ها هنگامی که به صورت تایلی در داخل حفره سقف کاذب قرار می گیرند و یا زمانی که در قالب مربعی شکل محصور شوند به نام دریچه خورشیدی تایلی یا آرمسترانگ شناخته می شوند.

۱. دریچه های خورشیدی با پره های متحرک

دریچه گردابی با پره های متحرک تا حدود 5 سال پیش یکی از پرکاربردترین نوع دریچه ها در فضاهای کلین روم  بود. جنس این محصول از ورق گالوانیزه و آلومینیوم می باشد. ضخامت ورق این نوع دریچه ها از ورق ۱ تا یک و نیم آلومینیوم یا گالوانیزه است.

سایزهای استانداردی برای این محصول تعریف شده است و نسبت به هوادهی مورد انتخاب و استفاده قرار می گیرد. سایزهای استاندارد سی دی درسی و و ۴۰ در ۴۰ و ۶۰ در ۶۰ می باشد. بعد از برشکاری این محصول توسط دستگاه سی ان سی شیارهای موردنظر بر روی ورق ایجاد می گردد و پره های مشکی که هدایت کننده باد و جریان هوا به دو سمت است بر روی این محصول جایگذاری می گردد.

بسته به ابعاد دریچه خورشیدی پره ها قابل تغییر می باشد و میتوان آن را همراه با پلنیوم باکس و فیلتر باکس استفاده کرد. وجه متمایز این نوع دریچه برای اندازه گیری نسبت به دریچه های دیگر این است که سایزها به صورت استاندارد می باشد و دهانه کانال با یک تعریف مشخص طراحی و ساخته شده است و تولید کننده می‌تواند این محصول را به صورت انبوه تولید و دپو کند.

رنگ این دریچه گردابی سفید مات به صورت کوره ای الکترواستاتیک در نظر گرفته می شود. با توجه به اینکه این نوع دریچه ها در فضاهای خاص مورد استفاده قرار می گیرد در رنگ آمیزی باید نهایت دقت را داشت که هیچ گونه برجستگی یا زائده ای بر روی دریچه قرار نگیرد.

دریچه گردابی

۲. دریچه های گردابی پرسی

یکی از معایب بزرگ دریچه های خورشیدی با پره های متحرک این بود که قسمت زائده پره ها باعث می شد تا در همان نقطه تجمع باکتری صورت گیرد. بنابراین تصمیم گرفته شد که محصولی دیگر تولید و عرضه گردد که این عیب بزرگ را رفع کند. از این رو دریچه های گردابی پرسی وارد بازار گردید. جنس این محصول آلومینیومی و گالوانیزه با ضخامت یک تا یک و نیم می باشد.

سایز بندی این نوع دریچه ها از سایز 30 در 30 ،  ۴۰ در ۴۰ و ۶۰ در ۶۰ می باشد. با توجه به اینکه اندازه های فوق استاندارد می باشد امکان تولید انبوه این دریچه  برای تولید کننده مهیا است. این نوع دریچه با پلنیوم باکس ها و فیلتر باکس ها ترکیب و تولید می گردد.

رنگ دریچه های خورشیدی پرسی سفید مات در نظر گرفته می شود. ضخامت رنگ در این محصول بین ۶۰ تا ۸۰ میکرون می باشد. رنگ آمیزی این محصول به صورت پودری الکترواستاتیک است ورنگ این نوع محصول با دمای ۲۰۰ درجه پخته و آماده می شود.

قابلیت های دریچه خورشیدی

  • قابلیت نصب روی انواع مدل سقف کاذب شامل سقف های تایلی آرمسترانگ یا کناف
  • قابلیت نصب متعلقات لازم ساپورت گیری روی پلنیوم باکس پشت دریچه ای
  • نصب انواع فیلتر (هپا، کربن فعال، آلومینیومی و…) در پلنیوم باکس مخصوص این دریچه ها

مزایای دریچه خورشیدی

  1. به دلیل پایین بودن سطح قدرت آن، مناسب برای مکان های آرام و ساکت می باشد.
  2. تیغه های دریچه به صورت ثابت هستند.
  3. دریچه های خورشیدی می توانند به صورت افقی و عمودی به کانال متصل شوند.
  4. دارای طول پرتاب، سرعت مناسب و ظرفیت دبی بالا می باشد.
  5. تیغه های موجود در آن خود نگهدارنده است.

مزایای دریچه گردابی

جنس ساخت دریچه گردابی

دریچه خورشیدی (گردابی) اغلب از جنس آلومینیوم یا استنلس استیل و آهن و گالوانیزه است. با این تفاوت که با عمق بیشتری از پلنیوم باکس های دریچه های معمولی طراحی و تولید می شود. از لحاظ پوشش نهایی از انواع مختلف رنگ های پودری الکترواستاتیک با ضخامتی بین ۶۰تا ۸۰میکرون (به جز استنلس استیل) استفاده می گردد.

به این مطلب امتیاز بدهید

5 / 5. 1

اولین نفر امتیاز بدهید

امتیاز بدهید
4.8/5
نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دریچه خورشیدی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
//