جت نازل

جت نازل

در سازه هایی همچون سالن های فرودگاه ها، مراکز مذهبی، سالن های نمایشگاهی، سالن های کارگاهی، مراکز خرید که بدلیل طراحی خاص سازه، دارای سقف بلند هستند، استفاده از دریچه جت نازل می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. این دریچه در محیط هایی نظیر محیط های صنعتی، بیمارستان ها، تالار ها، سالن ها و ورزشگاه ها و سالن های تئاتر و دیگر فضاهایی که ارتفاع سقف آن بیشتر از ۶ متر است. محل نصب جت نازل در داخل سقف، دیوار و یا کانال های باز می باشد.

هوای خروجی از دریچه های پرتاب بلند، متناسب با مقدار دبی هوا و طول پرتاب دریچه، در محدوده مشخصی به صورت متمرکز حرکت کرده و در انتهای مسیر در فضای مورد نظر پخش می شود. بنابراین با انتخاب دریچه مناسب، می توان علاوه بر ایجاد آسایش حرارتی برای افراد حاضر در این فضاها، در مصرف انرژی نیز صرفه جویی نمود.

دریچه های جت نازل متناسب با ابعاد مختلف از مجموعه ای از استوانه های هم مرکز ساخته می شود ، تا بتواند با ایجاد سرعت بالا در هوای خروجی، هوا را در مسیر طولانی تری پرتاب کند. برای تنظیم جهت توزیع هوا، هسته جت نازل دارای قابلیت چرخش بوده ، اما زوایه چرخش هسته نسبت به دریچه جت دیفیوزر محدودتر است. این دریچه در دسته محصول دریچه هوا دسته بندی میشود و از انواع دریچه سقفی محسوب میشود.

دریچه جت نازل با انواع گل های متفاوتی که دارد (یعنی قسمت های دایره ای شکل درون آن که ممکن است تعداد گل ها کم یا زیاد باشد) و از یک قاب مدور که داخل آن به فاصله های مشخص پره های مدور طراحی شده، مناسب فضاهایی است که انتقال هوا به مسافت های دور نیاز است. به این منظور به دلیل متحرک بودن آن و طراحی که دارد، باد را به ارتفاع های طولانی و فضاهای بسیار دور پرتاب می کند. مانند سالن های تئاتر که نصب آن می تواند روی دیوار به جهت پرتاب افقی، و روی سقف به جهت پرتاب عمودی باد باشد. این دریچه زیر مجموعه ی دریچه های سقفی است با این تفاوت که روی دیوار هم می توان آن را بکار برد.

همچنین برای مسدود شدن یا تنظیم هوای عبوری میتوان بر روی آن دمپر تعبیه کرد. اساس کار دمپر این است که با ساختار پروانه ای شکل خود که به صورت خودکار باز و بسته می شود، هوای عبوری دریچه جت نازل را تنظیم می کند. به شکل ظاهری این دریچه بسیار شکیل و زیبا و دکوراتیو می باشد و در فضاهایی که کانال هوا به طور اکسپوز اجرا میگردد، استفاده از این جت نازل ها متداول و کاربردی است.

شرکت پخش نیرو سپهر مهار تولید کننده انواع دریچه گرد در مدلها و ابعاد متنوع میباشد.

ویژگیهای جت نازل

ساختار دریچه جت نازل، منظور محور موجود در وسط تیغه های موازی در دریچه است، که باعث می شود هوای خروجی در بازه ی زمانی حداقل به میزان ۶۰ درجه به محیط اطراف پرتاب شود. پره ها و تیغه های پشت سر هم و عمودی شکل در فاصله های یکسان، باعث می شود به طور متمرکز و نقطه ای، انتقال هوا را در جهات عمودی و افقی انجام دهد و سبب خروج و پرتاب هوا با بیشترین شتاب به محیط گردد. همچنین این قابلیت سبب می شود که بیشترین صرفه جویی در مصرف انرژی صورت بگیرد.

یکی از ویژگی های مهم جت نازل، تغییر جهت دهش هوا در فصل های سرد و گرم سال است. برای دهش باد گرم از پرتاب رو به پایین به دلیل اینکه هوای گرم به سمت بالا حرکت می کند، میتوان استفاده کرد. همچنین برای باد سرد جهت پرتاب رو به بالا به دلیل اینکه هوای سرد رو به پایین حرکت میکند میتوان از آن بهره برد.

ویژگیهای جت نازل

 

یکی دیگر از ویژگی های دریچه های جت نازل، المان های چهارگوش آن به صورت تک المان تا چهار المان است که قابلیت وارد کردن حجم بالای هوا در محیط را فراهم می کند. در زیر به صورت خلاصه این ویژگی ها آورده شده است:

 • ساخته شده از پروفیل الومینیوم با کیفیت بالا و مقاوم در برابر خوردگی
 • ساخته شده از قاب محکم و مقاوم در برابر ضربه
 • دارای پره های ثابت صفر درجه ، 15 درجه، 30 درجه
 • با رنگ پیش فرض سفید قابل ارائه با رنگ سفارشی
 • با قابلیت ساخت در سایزهای مختلف متناسب با شرایط پروژه
 • مناسب برای سقف های بلند
 • مناسب برای سیستم تهویه متمرکز
 • با قابلیت چرخش بخش میانی جهت تنظیم جهت جریان هوا
 • با قابلیت ارایه به صورت چند المانی

مزایای دریچه جت نازل

 • امکان پخش و تزریق هوا در حجم بالا را دارد و امکان پرتاب هوا را به طور عمودی تا ۲۰ متر دارا می باشد.
 • پرتاب هوا در این دریچه ها به صورت یکپارچه است.
 • کم صدا بودن هوارسانی و کاهش آلودگی صوتی.
 • نصب جت نازل بر روی دهانه ی انشعاب، پلنیوم باکس و یا هر نوع دیگری از قاب و فریم دکوراتیو و مدرن امکان پذیر است.
 • همچنین قابلیت پوشش محیطی تا شعاع ۶۰ درجه را در بر می گیرد و امکان هوادهی آن تا ۸۰۰۰ فوت در دقیقه است.
 • ساخت آن از ورق آلومینیوم است و تنظیم آسان تیغه های دریچه جت نازل در جهات مختلف و امکان تعیین و تنظیم زاویه ی هوادهی و جلوگیری از افت فشار و حجم هوا،از دیگر مزایای این دریچه است.

همچنین از این دریچه ها میتوان به عنوان نوعی از دریچه تایلی نیز بهره گرفت.

مزایای دریچه جت نازل

ابعاد و جنس جت نازل

دریچه های جت نازل در قطرهای استاندارد از سایز ۱۵ سانت تا ۵۰ سانت با افزایش ۵ سانت دارد. دیگر ابعاد جهت هوادهی 54 تا 1440 m2/h (متر مکعب بر ساعت) و قابلیت تنظیم نمودن جهت خروج جریان هوا از -30 تا +30 از جنس ورق آلومینیوم با کیفیت طراحی می‌گردد. همچنین این دریچه ها با رنگ کوره ای الکترواستاتیک پوشش دهی می شود.

ساخت دریچه جت نازل

انواع فریم دریچه جت نازل

فریم شامل قاب دور پره ها و یا شبکه های داخلی دریچه جت نازل است که معمولا به دو مدل پله دار و مسطح در بازار وجود دارد. تیغه و یا پره های داخلی در این دو مدل به یک شکل است ولی با این تفاوت که شکل ظاهری فریم آن ها متفاوت است.

در این جا به توضیح مختصر در این دو مدل می پردازیم:

 1. دریچه جت نازل گرد با فریم پله دار:
  فریم این دریچه ها با توجه به نامشان دارای یک برجستگی و پله است که ظاهر آن را زیبا و مدرن تر ساخته و از این نوع دریچه در دهانه های انشعابی که نافی یا ارتفاع آن ها کوتاه است کاربرد دارد. به طور معمول ضخامت فریم پله دار از ضخامت فریم معمولی بیشتر است.نکته ی قابل توجه این است که ارتفاع لوله ی فرو رونده در دهانه ی انشعاب دریچه جت نازل با فریم پله دار، متغیر نیست و بزرگ تر نمی شود و این تاثیر در بازدهی آن صفر و بدون تغییر است.
 2. دریچه جت نازل گرد با فریم مسطح:
  نام دیگر دریچه جت نازل با فریم مسطح، دریچه با فریم پشت بلند است چون ارتفاع قسمت فرو رونده ی دریچه در دهانه ی انشعاب هوا می باشد. عرض فریم مسطح از مدل فریم پله دار کمتر است.

طریقه ی نصب جت نازل

برای نصب جت نازل از پیچ خودکار استفاده می شود.جای پیچ یا خزینه قبل از پوشش رنگ الکترواستاتیک روی قاب دریچه ایجاد می گردد. برای اطمینان بیشتر و جلوگیری از لقی و یا شل شدگی، این دریچه باید روی قاب چوبی یا فلزی نصب شود. چون اگر به طور مستقیم روی گچ نصب شود مشکلاتی نظیر لقی و شل شدن ایجاد می کند.

همچنین برای نصب این دریچه روی دیوار های کاذب با مصالح خشک مثل کناف و غیره باید دقت شود که دور تا دور قسمت باز شوی دریچه از پروفیل های مخصوص سقف کاذب برای مستحکم شدن و اتصال مطمئن دریچه به دیوار استفاده گردد.

نصب دریچه جت نازل

قیمت دریچه جت نازل

قیمت دریچه جت نازل به قیمت روز ورق آلومینیوم و دیگر متریال استفاده شده در این دریچه وابسته است. برای استعلام قیمت و هماهنگی بیشتر برای خرید با شرکت پخش نیرو سپهر مهار تماس حاصل نمایید.

مشخصات فنی دریچه جت نازل

مشخصات فنی دریچه جت نازل

 

به این مطلب امتیاز بدهید

5 / 5. 3

اولین نفر امتیاز بدهید

امتیاز بدهید
4.8/5
نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “جت نازل”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
//