دریچه جت دیفیوزر

جت دیفیوزر

جت دیفیوز یکی از انواع دریچه های توزیع هوا سقفی است که بیشتر در محیط های با ارتفاع زیاد استفاده میشود. دریچه جت دیفیوزر با نام های دیگر دریچه پرتاب بلند و دریچه کروی در مواردی کاربرد دارد که لاین اصلی در کانال هوا، ارتفاعش بالاتر از حد معمول است، و تراز دهانه خروجی هوا از میزان عادی بیشتر است. در این حالت امکان رساندن هوای خروجی از دهانه کانال های هوا به بخش های پایین تر و بالا رفتن سرعت و راندمان تهویه مطبوع با دریچه های معمولی امکان پذیر نیست. این دریچه های پرتاب بلند جریان هوا را با شتاب و راندمانی بالا، تا مسافت و فضای دور پرتاب می کند و قابلیت هدایت هوا به نقاط دور دست را دارد.

جنس دریچه جت دیفیوزر از آلومینیوم است که توسط قالبهای مخصوص کروی شکل شکل نهایی خود را پیدا کرده و به مرحله تولید و فروش می رسد. همچنین با در نظر گرفتن ماهیت و جنس آلومینیومی دریچه پرتاب بلند کروی، استفاده از آن هم در سیستم های سرمایشی و هم در سیستم های گرمایشی بلامانع است. این دریچه دارای نقش دوگانه هوارسان است و دارای ورود مکندگی می باشد؛ بنابراین کاربرد آن در سیستم رفت و سیستم برگشت هوا به جهت ورود دمنده و مکنده قابل تولید است.

کاربرد دریچه جت دیفیوزر

در سازه هایی همچون سالن های فرودگاه ها، مراکز مذهبی، سالن های نمایشگاهی، سالن های کارگاهی، مراکز خرید که بدلیل طراحی خاص سازه، دارای سقف بلند هستند، استفاده از دریچه جت دیفیوزر می تواند گزینه بسیار مناسبی باشد. هوای خروجی از دریچه های پرتاب بلند، متناسب با مقدار دبی هوا و طول پرتاب دریچه، در محدوده مشخصی به صورت متمرکز حرکت کرده و در انتهای مسیر در فضای مورد نظر پخش می شود. بنابراین با انتخاب دریچه مناسب، می توان علاوه بر ایجاد آسایش حرارتی برای افراد حاضر در این فضاها، در مصرف انرژی نیز صرفه جویی نمود.

در این دریچه های گرد کروی از یک هسته با شکل هندسی خاص استفاده شده تا بتواند با ایجاد سرعت در هوای خروجی، نسبت به دریچه های معمولی، طول پرتاب بالاتری را ایجاد کنند. به یاد داشته باشد هسته داخلی دریچه جت نازل از قابلیت چرخشی بالاتری نسبت به جت دیفیوزر برخوردار است.

 

نصب و کاربرد جت دیفیوزر

 

این نوع دریچه کروی برای پرتاپ بلند در فضاهایی با ارتفاع 6 متر به بالا مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول فقط از جنس آلومینیومی قابل تولید است. این دریچه ها قابلیت این را دارد تا در یک باکس با تعداد قرار گیرد تا پرتاب باد به تمام نقاط یکنواخت صورت گیرد. این دریچه در سایزهای ۱۰، ۱۵، ۲۰، ۲۵ سانتی متر بصورت گرد قابل تولید می باشد.

ظاهر مدرن و دکوراتیو دریچه های جت دیفیوزر باعث استفاده از آن در سیستم هوارسانی و همچنین بهره برداری از ویژگی ظاهری آن متناسب با محیط هایی با معماری مدرن است. این عامل در پروژه هایی که انشعاب هوا به صورت اکسپوز اجرا شده است، اهمیتی بسیار زیادی پیدا میکند.

از این مدل دريچه با کاربردهای مختلفی می توان با عنوان های مختلف شامل: جت ديفيوزر، جت اسپات و اسپات ديفيوزر با قطرهای ۱۰۰ و ۱۵۰ و ۲۰۰ ميلی متر و طول پرتاب ۵ تا ۳۶ متر، استفاده نمود.  البته این امکان نیز وجود دارد تا چندین دریچه را در باکس مربع قرارداد و جریان هوا را به داخل باکس هدایت کرد و از آن چندین انشعاب با قطرهای متفاوت گرفت.

شرکت پخش نیرو سپهر مهار تولید کننده انواع دریچه گرد سقفی در مدلها و ابعاد متنوع میباشد. همچنین از این دریچه ها میتوان به عنوان نوعی از دریچه تایلی نیز بهره گرفت.

ویژگیهای جت دیفیوزر

 • ساخته شده از پروفیل آلومینیوم با کیفیت بالا و مقاوم در برابر خوردگی
 • ساخته شده از قاب محکم و مقاوم در برابر ضربه
 • دارای پره های ثابت صفر درجه ، 15 درجه، 30 درجه
 • با رنگ پیش فرض سفید قابل ارائه با رنگ سفارشی
 • با قابلیت ساخت در سایزهای مختلف متناسب با شرایط پروژه
 • مناسب برای سقف های بلند
 • مناسب برای سیستم تهویه ای متمرکز
 • با قابلیت چرخش بخش میانی جهت تنظیم جهت جریان هوا
 • با قابلیت ارایه به صورت چند المانی

ویژگی های جت دیفیوزر

ساختار دریچه پرتاب بلند کروی

در بدنه دریچه جت دیفیوزر یک حجمی به شکل کروی وجود دارد که به صورت توخالی طراحی شده است و این کروی بودن حجم، باعث شده که گردش ناحیه ی کره ای شکل در مرکز دریچه صورت گیرد و امکان خارج شدن هوا از لوله ی درونی کره را در مدار ۱۸۰ درجه صورت می پذیرد.

اجزای دریچه کروی پرتاب بلند به سه قسمت طبقه بندی می شود.

 1.   قسمت لوله ای یا استوانه ای شکل که در نمای پشتی این دریچه نصب می شود. این قطعه در بخش درونی لوله کانال هوا قرار می گیرد و هوای دهانه کانال هوا را به سمت بخش مرکزی یا کره ای مانند تزریق می کند.
 2. بخش کره ای شکل که در درون بخش فریم نشیمن گاه گرد قرار می گیرد و با چرخش در بخش نشیمن گاه، وظیفه تنظیم هوای عبوری از این دریچه را بر عهده می گیرد.
 3. نمای بیرونی دریچه گرد جت دیفیوزر به صورت ظاهری مدرن بر روی دیگر قطعات نصب می شود و شکلی زیبا و دکوراتیو را به ارمغان می آورد. همچنین بیشترین میزان تخلیه ی هوا تا ۸۰۰۰ فوت در دقیقه محاسبه شده است. در قسمت کروی شکل داخلی دریچه، با حالت چرخش ۳۶۰ درجه باعث شده که هدایت و پرتاب هوا در مسیرهای مختلفی صورت بگیرد. این ویژگی منحصر به فرد باعث شده، هم در حالت دیواری و هم در حالت سقفی نصب آن قابل انجام باشد.

 

دریچه کروی پرتاب بلند

مزایای جت دیفیوزر

 1. طراحی و ساخت مدرن و آیرودینامیکی.
 2. بهره گیری از متریال آلومینیوم در بدنه به منظور دارا بودن شکل پذیری عالی و مقاومت در برابر خوردگی و اکسیداسیون.
 3. حفظ تعادل در فشار سیستم کانال کشی به جهت اینکه سطح مقطع خروجی دریچه جت دیفیوزر کم است.
 4. نصب آسان دریچه کروی پرتاب بلند بر روی انشعابات کانال گرد و چهارگوش.
 5. قابلیت امکان نصب به صورت سقفی و دیواری که طبق تناسب و چیدمان آن در محیط صورت می گیرد.
 6. تنظیم فشار و مسیر خارج شدن هوا از این دریچه در مدار ۱۸۰ درجه.
 7. افزایش سرعت و راندمان و همچنین طول پرتاب زیاد جریان هوا .
 8. این دریچه را می توان هم به روش تکی و هم ترکیبی بر روی سطح دهانه ی کانال داخل باکس خروجی جریان هوا نصب کرد.

این دریچه هوا از انواع دریچه سقفی محسوب میشود.

مشخصات فنی دریچه جت دیفیوزر

 

قیمت دریچه جت دیفیوزر

همانند باقی محصولات شرکت پخش نیروی سپهر مهار نمیتوان قیمت جت دیفیوزر را به صورت ثابت و مشخصی در اینجا درج کرد. عوامل متعددی نظیر قیمت روز ورق آلومینیوم، قیمت دلار، قیمت رنگ و دیگر آیتم هایی که در ساخت این محصول دخیل هستند در قیمت نهایی موثر خواهند بود. برای مثال قیمت دریچه پرتاب بلند چند گانه یا چند بخشی بیشتر از تکی آن است چرا که متریال بیشتری صرف ساخت آن شده و ابزارهای بیشتری در آن به کار رفته است.

رنگ این نوع دریچه ها معمولا سفید ۹۰۱۶ الکترو استاتیک می باشد ولی شرکت پخش نیرو سپهر مهار این امکان را فراهم کرده است تا با سفارش مشتری رنگ هم قابل تغییر باشد.

قیمت دریچه جت دیفیوزر

نصب دریچه جت دیفیوزر

نکته مهم در نصب دریچه های کروی پرتاب بلند این است که در نقاطی که نازل ها به جهت افقی نصب شده اند، جهت بهینه سازی شرایط مطبوع در فصول زمستان و تابستان، نازل ها را به سمت پایین یا بالا منحرف میکنند تا اگر هوای وزشی با هوای محیط هم دما و یکسان باشد، نازل هابه جهت افقی تنظیم گردد. ثانیاً اگر هوای وزشی ایجاد شده سردتر از هوای محیط در فصل تابستان باشد، نازل های این دریچه به جهت رو به بالا تنظیم می گردند. همچنین اگر هوای وزشی گرم تر از هوای محل در فصل زمستان باشد، نازل های این دریچه به جهت پایین تنظیم و طراحی می شوند.

نکته قابل توجه دیگر در نصب دریچه جت دیفیوزر این است که هم به صورت مشاهده جای پیچ و هم به صورت پیچ مخفی قابل طراحی است. مسلماً نوع بدون پیچ یا پیچ مخفی آن زیباتر و بیشتر مورد توجه کارفرمایان و مشتریان قرار می گیرد. همچنین اگر این دریچه به صورت تکی و مستقل در دهانه انشعاب نصب شود به باکس هوا نیازی نیست. اما اگر لزوم استفاده از چندین دریچه کروی گرد به صورت ترکیبی کنار هم باشد، باید حتما از پلنیوم باکس هوا استفاده شود. به دو دلیل؛ تا هم هارمونی و ظاهری زیبا به محیط داده شود و هم دریچه ها با نظم و ثبات بیشتری در محل های مورد نظر تعبیه شوند و از اتصال محکم آن ها به هم مطمئن شد.

در این دریچه نیازی به نصب دمپر نیست و بخش کره مرکزی این دریچه هم وظیفه ی کنترل هوای عبوری از بخش معبر دریچه جت دیفیوزر را بر عهده دارد و هم قابلیت مسدود کردن مسیر جریان هوا را انجام می دهد.

ابعاد و رنگ دریچه گرد کروی پرتاب بلند

امکان رنگ پذیری و پوشش دهی رنگ الکتروستاتیک بر سطوح دریچه، سبب ایجاد پوشش مناسب و نمای زیبایی بر روی دریچه شده است تا هم نمای دریچه جت دیفیوزر شیک و مدرن تر شود و هم بیشترین تناسب ظاهری را با نمای محیط مربوطه داشته باشد. این دریچه در قطرهای ۱۰، ۱۵ ، ۲۰ و ۲۵ سانتی متر قابل طراحی و تولید است.

به این مطلب امتیاز بدهید

5 / 5. 10

اولین نفر امتیاز بدهید

امتیاز بدهید
4.8/5
نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دریچه جت دیفیوزر”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
//