پلنیوم باکس

پلنیوم باکس

پلنیوم باکس یکی از تجهیزات مورد استفاده در سیستم های هوارسانی و تهویه مطبوع که که برای ایجاد اختلاط کافی هوا و توزیع یکسان هوا به صورت طولی استفاده میشوند. دریچه های خطی اسلوت بصورت دکوراتیو و در طول های بالا کار می شوند و امکان هوادهی یکنواخت در طول بالای دریچه وجود ندارد، در این موارد از باکس های پلنیوم برای رفع این مشکل استفاده میشود.

پلنیوم باکس ها معمولا در طول بالا با ورودی های گرد به فواصل حداکثر 72 متر پشت دریچه های خطی نصب می شوند. در واقع این جعبه های تنظیم هوا برای استفاده بهینه و هدایت هوا به سمت خروجی ها و یا ورودی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

پلنیوم باکس یکی از تجهیزات مورد استفاده در صنعت تهویه هوا است که برای بهینه سازی و هدایت هوا به سمت خروجی ها و یا ورودی ها مورد استفاده قرار می گیرد. این جعبه های توزیع هوا جهت استفاده بهینه از هوا و هدایت هوا به سمت خروجی ها و یا ورودی ها مورد استفاده قرار می گیرد. باکس های پلنیوم یکی از محصولات نسبتاً جدید میباشد که جهت یکنواخت کردن هوا در هنگام هوارسانی به صورت خطی استفاده می شود.

پلنیوم معمولاً با یک یا چند طوقه به کانال اصلی توسط لوله های فلکسی بل نصب می گردد. البته این به آن منظور نیست که با کانال های چهارگوش نمی‌توان به پلنیوم باکس هوادهی نمود، بلکه به دلیل اینکه لوله های فلکسیبل فضای کمتری اشغال می کند نیاز به نصب ساپورت ندارد و قابل انعطاف می باشد خیلی آسان تر ارتباط با کانال اصلی صورت می گیرد.

پلنیوم باکس

از آنجاییکه دریچه اسلوت بصورت دکوراتیو و در طول های بالا کار می شوند و امکان هوادهی یکنواخت در طول بالای دریچه وجود ندارد. استفاده از پلنیوم باکس هوا به منظور ایجاد اختلاط کافی هوا و توزیع یکسان هوا به صورت طولی، امری لازم و ضروری است. پلنیوم باکس ها معمولا در طول بالا با ورودی های گرد به فواصل حداکثر 72 متر پشت دریچه های خطی نصب می شوند. در واقع پلنیوم باکس ها جهت استفاده بهینه از هوا و هدایت هوا به سمت خروجی ها و یا ورودی ها مورد استفاده قرار می گیرد.

کاربرد پلنیوم باکس

به طور کل می توان گفت پلنیوم باکس محفظه ای است که در آن فشار جریان هوا به سمت دریچه هدایت می شود. جریان هوا می‌تواند یا با کانالهای مربع یا مستطیل به این تجهیز متصل گردد و یا با لوله های فلکسیبل یا خرطومی به دهانه آن متصل شود و جریان ورودی و خروجی کنترل گردد. پلنیوم باکس ها جهت هوادهی در طول های بلند و یکنواخت بودن هوا مورد استفاده قرار می گیرد.

یکی از معضلات پاساژ ها، مراکز تفریحی یا ورزشی این بود که زمانی که از کانالهای چهارگوش یا گرد استفاده میشد فقط دبی هوا به یک نقطه متمرکز ریزش داشت. یا اینکه فضای کمتری را پوشش می داد. با ورود پلنیوم باکس ها این اشکال رفع شد و باعث شد که شما یکنواختی هوا را در سراسر فضا داشته باشید. برای هدررفت هوای کمتر میتوان این جعبه های توزیع هوا را با عایق های الاستومری یا عایق های پلی اورتان عایق نمود. البته میتوان با عایق های پلی اورتان نیز پلنیوم با ابعاد مختلف تولید نمود.

نحوه نصب پلنیوم باکس به ورودی و خروجی یا به صورت فلنچ می‌باشد که با پیچ های مخصوص فیکس می شود و یا بابست های لوله فلکسیبل به طوقه پلنیوم و خروجی و ورودی هوا متصل می شود. باکس های پلنیوم یکی از تجهیزات جانبی دریچه خطی به حساب می آیند.

کاربرد پلنیوم باکس

 

قیمت پلنیوم باکس

قیمت پلنیوم باکس پشت دریچه بسته به ابعاد داخل به داخل پلنیوم دارد و معمولا به صورت جداگانه محاسبه نمی شود. در واقع قیمت پلنیوم باکس آن به صورت پکیج با دریچه محاسبه می شود. به صورت پیش فرض رنگ برای این باکس ها در نظر گرفته نمی شود ولی در در مواقعی که سقف به صورت نمایان باشد رنگ پلنیوم بسته به فضا تغییر می کند که معمولاً از مشکی نیمه مات ۹۰۰۵ استفاده می گردد.

لطفا برای کسب اطلاعات بیشتر از نحوه محاسبه قیمت و مشاوره رایگان با کارشناسان شرکت پخش نیرو سپهر مهار تماس بگیرید.

قیمت پلنیوم باکس

محاسبه ابعاد پلنیوم باکس

پلنیوم باکس را میتوان با ابعاد مختلف و به طول های نامحدود تولید و عرضه کرد. طوقه های ورودی قابل تغییر به سایزهای ۱۵ سانت، ۲۰ سانت و ۲۵ سانت به بالا می باشد. یعنی می توان گفت سایز طوقه ها بسته به لوله های فلکسیبل دو و نیم اینچ به بالا قابل تولید و عرضه است.

شرکت پخش نیرو سپهر مهار در راستای تولیدات به روز با استفاده از تجهیزات مدرن توانسته است تمامی پلنیوم باکس ها را با دستگاه سی ان سی برشکاری نموده و با دستگاه اتومات خم برک محصولی زیبا و فنی وارد بازار نمایند.

محاسبه ابعاد پلنیوم باکس

محاسبه ابعاد پلنیوم باکس شامل پیدا کردن تعادلی بین اندازه مجرای هوای ورودی به آن و جریان هوای مطلوب است. در اینجا تجزیه ای از عوامل کلیدی و یک روش محاسبه ساده ارائه شده است:

عواملی که بر ابعاد پلنیوم باکس تأثیر می گذارند:

  • اندازه مجرا: عرض و ارتفاع مجرای متصل به جعبه پلنیوم بر حداقل ابعاد پلنیوم تأثیر می گذارد.
  • سرعت جریان هوا (CFM): این به میزان هوایی اشاره دارد که پلنیوم باید در دقیقه مدیریت کند.
  • سرعت هوا (FPM): این سرعتی است که می خواهید هوا در داخل پلنیوم حرکت کند. سرعت کمتر باعث می شود جعبه پلنیوم کوچکتر شود، اما همچنین می تواند منجر به افت فشار بیشتر شود.

روش محاسبه ساده :

  1. حداقل مساحت پلنیوم: سرعت جریان هوا (CFM) را بر سرعت هوای مطلوب (FPM) تقسیم کنید. این به شما حداقل مقطع عرضی مورد نیاز پلنیوم برای حفظ سرعت جریان هوا را می دهد.
  2. عرض پلنیوم: اطمینان حاصل کنید که عرض پلنیوم حداقل به اندازه مجرای اتصال باشد. اگر حداقل مساحت محاسبه شده بزرگتر از اندازه مجرا باشد، در صورت تقسیم بر ارتفاع مورد نظر، عرض مجرا عرض پلنیوم شما خواهد بود.
  3. ارتفاع پلنیوم: حداقل مساحت پلنیوم را بر عرض نهایی که در مرحله 2 تعیین کرده اید تقسیم کنید.

مثال:

فرض کنید یک مجرای هوا به عرض 10 اینچ و ارتفاع 15 اینچ دارید. جریان هوای مورد نیاز 1200 CFM است و شما سرعت هوای 500 FPM را داخل پلنیوم می خواهید.

  1. حداقل مساحت = 1200 CFM / 500 FPM = 2.4 فوت مربع
  2. از آنجایی که حداقل مساحت بزرگتر از اندازه مجرا (10 اینچ * 15 اینچ = 150 اینچ مربع = 1.04 فوت مربع) است، از عرض مجرا (10 اینچ) به عنوان عرض پلنیوم استفاده خواهیم کرد.
  3. ارتفاع پلنیوم = 2.4 فوت مربع / 10 اینچ = 0.24 فوت (یا 2.88 اینچ)

این یک مثال ساده است و ممکن است در پروژه واقعی نیاز به در نظر گرفتن عوامل دیگری مانند افت فشار و کنترل صدا باشد. برای طراحی باکس پلنیومی که نیازهای خاص شما را برآورده کند و جریان هوای مطلوب را در سیستم شما تضمین کند، مشاوره با یک متخصص HVAC توصیه می شود.

انواع پلنیوم باکس

در یک دسته بندی کلی باکس های توزیع هوا را میتوان به انواع زیر دسته بندی کرد.

پلنیوم باکس پشت دریچه

این نوع پلنیوم باکس هوا معمولاً در دریچه های رفت و برگشت مورد استفاده قرار می گیرد. در دریچه های رفت احتیاج به یک باکس هوا می باشد که بتواند باد را به صورت گسترده به سمت پایین هدایت کند. پلنیوم باکس با یک طوقه یا چندین طوقه که ابعاد آن می تواند متفاوت باشد، به دریچه متصل می گردد و همراه با کانال فلکسیبل مقدار عبور هوا به سمت پلنیوم پشت دریچه تنظیم می گردد. جنس پلنیوم پشت دریچه معمولاً از ورق گالوانیزه با ضخامت بین ۵۰ تا ۸۰ تولید می گردد.

پلنیوم باکس پشت دریچه

 

پلنیوم باکس پشت دریچه اسلات

این نوع پلنیوم برای دریچه های اسلات فنری و معمولی و قاب مخفی در نظر گرفته می شود. ارتفاع این نوع پلنیوم ها معمولا ۲۵ سانتی متر می باشد و عرض این نوع پلنیوم ها از ۵ سانتی متر برای دریچه اسلات تک لاین تا ۳۰ سانتی متر برای دریچه هشت لاین مورد استفاده قرار می گیرد.

محصول فوق می تواند با استفاده از خرچنگی یا بست وسط پلنیوم به دریچه اسلات فیکس گردد. همچنین میتوان آن را به صورت پروفیل در زیر نشیمن گاه پلنیوم یا پیچ ساپورت از سقف فیکس کرده و دریچه اسلات را بر روی آن نصب کرد.

جنس ورق پلنیوم باکس دریچه اسلات از ورق ۵۰ تا یک میل معمولاً قابل تغییر می باشد. نحوه قیمت گذاری نیز کاملاً بسته به جنس ورق دهانه کار و ارتفاع محصول وابسته است.

پلنیوم باکس پشت دریچه اسلات با توجه به اینکه در سقف کاذب قرار می گیرد رنگ نمی شود ولی در مواقعی که سقف وجود ندارد و پلنیوم به صورت نمایان می باشد رنگ می شود. معمولاً رنگ در سقف های کاذب رنگ مشکی ۹۰۰۵ مات به صورت الکترواستاتیک کوره ای می شود.

پلنیوم باکس مخصوص فن کویل

این پلنیوم ها معمولاً در داخل فضای داخلی مورد نظر نصب می‌شود و شامل اجزایی مانند باکس و طوقه و عایق است. این تجهیز هوای سرد یا گرم را تولید شده توسط فن کویل را به وسیله انواع دریچه های خطی یا اسلوت و یا انواع دریچه سقفی به اتاق‌ها یا فضاهای دیگر منتقل می‌کند. برای جزئیات کاملتر حتما محصول پلنیوم باکس فن کویل را بررسی نمایید.

پلنیوم باکس دستگاه های داکت اسپلیت

وظیفه این باکسها انتقال هوا از داکت اسپلیت و انتقال هوای هدایت شده به فضای داخلی ساختمان توسط لوله های فلکسی بل که به ورودیهای پلنیوم باکس دریچه متصل شده اند، میباشد. برای جزئیات کاملتر حتما محصول پلنیوم باکس داکت اسپلیت را بررسی نمایید.

به این مطلب امتیاز بدهید

5 / 5. 5

اولین نفر امتیاز بدهید

امتیاز بدهید
4.8/5
نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “پلنیوم باکس”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
//