کلاهک دودکش

کلاهک دودکش یک قطعه محافظ است که در بالای سیستم هواکش ساختمان و در پشت بام قرار میگیرد قرار می گیرد. این کلاهک از ورود آب، باد، باران، برف، گرد و غبار و سایر ذرات خارجی به داخل دودکش جلوگیری می کند. همچنین به تخلیه بهتر دود و گازهای مضر از دودکش کمک می کند.

در حال نمایش 6 نتیجه

نمایش فیلترها

بارگذاری محصولات بیشتر

کاربرد کلاهک دودکش

کلاهک دودکش یک قطعه مهم از سیستم دودکش است. این کلاهک از ایمنی ساختمان و سلامت افراد ساکن در آن محافظت می کند. کلاهک هواکش پشت بام به موارد زیر کمک می کند:

 • جلوگیری از ورود آب، باد، باران، برف، گرد و غبار و سایر ذرات خارجی به داخل دودکش: این امر از آسیب دیدن دودکش و همچنین ایجاد مشکلاتی مانند آتش سوزی و مسمومیت جلوگیری می کند.

 • بهبود تخلیه دود و گازهای مضر از دودکش: این امر به عملکرد صحیح وسایل گرمایشی و جلوگیری از انتشار دود و گازهای مضر در محیط کمک می کند.

 • جلوگیری از آتش سوزی و انفجار: کلاهک دودکش به جلوگیری از ورود حشرات و پرندگان به داخل دودکش کمک می کند. این امر از ایجاد آتش سوزی و انفجار در اثر برخورد سیم برق با پرنده یا حشرات جلوگیری می کند.

 • کاهش خطر مسمومیت با گازهای مضر: کلاهک هواکش پشت بام به جلوگیری از ورود گازهای مضر مانند مونوکسید کربن به داخل ساختمان کمک می کند. این امر از مسمومیت افراد ساکن در ساختمان جلوگیری می کند.

کلاهک دودکش

برای ممانعت از استهلاک زودرس کلاهک پشت بام، به خصوص کلاهک های موتورخانه، سطح آن توسط ضد زنگ نسوز و رنگ کوره ای الکترواستاتیک پوشش دهی می شود.

همچنین کلاهک هایی که برای کانال هودهای مواد اسیدی و با پی اچ بسیار بالا ساخته می شوند، برای جلوگیری از خوردگی اسیدی با ورق استیل نگیر و با عیار و ویژگی مخصوص به خود ساخته می شوند.

انواع کلاهک دودکش

کلاهک های پشت بام در جنس های متنوع و انواع مختلف که بسیار کاربردی هستند، متناسب با سلیقه کسانی است که به ظاهر پشت بام و کارایی های آن اهمیت می دهند.

برخی از رایج ترین انواع کلاهک دودکش عبارتند از:

 • کلاهک اچ: این کلاهک شکل حرف H را دارد و از دو صفحه عمودی و یک صفحه افقی تشکیل شده است. این کلاهک یکی از رایج ترین انواع کلاهک دودکش است. کلاهک اچ از ورود آب، باد و باران به داخل دودکش جلوگیری می کند. همچنین به تخلیه بهتر دود و گازهای مضر از دودکش کمک می کند.
 • کلاهک پره ای: این کلاهک از چندین پره تشکیل شده است که با وزش باد می چرخند. این کلاهک به تخلیه بهتر دود و گازهای مضر از دودکش کمک می کند. کلاهک پره ای معمولاً از فلز ساخته می شود و در اندازه های مختلف موجود است.
 • کلاهک چینی: این کلاهک از یک استوانه خالی تشکیل شده است و یک تاج خالی در انتهای آن قرار دارد. این کلاهک از ورود آب به داخل دودکش جلوگیری می کند. کلاهک چینی معمولاً از سفال ساخته می شود و در اندازه های مختلف موجود است.
 • کلاهک با طرح آلمانی: این کلاحک شبیه کلاهک چینی است، اما تاج آن از تاج کلاهک چینی بزرگتر است. این کلاهک از ورود آب و باد به داخل دودکش جلوگیری می کند. کلاهک با طرح آلمانی معمولاً از فلز ساخته می شود و در اندازه های مختلف موجود است.

کلاهک دودکش

اجزای کلاهک پشت بام

جنس کلاهک های دودکش از ورق سیاه آهنی و گالوانیزه است و در ابعاد مختلف ساخته می شود. اجزای تشکیل دهنده  آن عبارتند از:

 • بدنه: تمامی اجزای این محصول روی بدنه نصب می شوند. ارتفاع بدنه در حالت استاندارد،۳۰ تا ۳۵ سانتی متر است ولی در اندازه های مختلف نیز قابل تغییر می باشد.
 • پره ها: پره ها زاویه ی ۳۵ درجه دارند و به گونه ای ساخته شده اند که از نفوذ باد و آب ممانعت می کنند. فاصله پره ها از یکدیگر ۵ سانتی متر است و هر کلاهک شامل ۴ پره است که اندازه ی پره ها نیز طبق نیاز مشتریان و صلاحدید کارفرمایان قابل تغییر است.
 • تاج: بالاترین بخش کلاهک، تاج آن است که همانند چتر از نفوذ آب به درون لوله ها و محفظه جلوگیری می کند.
 • آب چکان: سوراخ هایی برای پیچ های کلاهک پشت بام تعبیه شده، که آب باران از طریق این سوراخ ها، وارد سقف و دیوارها می شود.

ویژگی‌ ها و مزایای دودکش پشت بام

کلاهک های دودکش قابلیت ساخت از ورق آهن گالوانیزه و سیاه با ضخامت ۱ تا ۴ میلی متر و یا حتی بالاتر را دارند. همچنین قابلیت طراحی دریچه بازدید برای دسترسی به داخل موتورخانه ها و داخل کلاهک پشت بام را دارند.

علاوه بر موارد بالا، امکان ساخت با طرح ها و اندازه های متفاوت و دارای تعداد پره های Z خروجی به منظور بالا رفتن بازدهی و عملکرد بهتر کلاهک هواکش پشت بام و امکان ساخت و طراحی به شکل گلدان برای کاشت گل و طرح های تزیینی و مدرن نیز وجود دارد.

کلاهک هواکش پشت بام

ساخت پایه های فلزی آن ها به جهت بلندتر کردن لوور هوا رسان های بامی می باشد؛ زیرا به دفع بهتر بوی داکت ها کمک بسزایی می کند و می توان فن تهویه را در قسمت زیر لوورها برای تخلیه هوای داکت ها و موتورخانه ها نصب کرد.

کلاهک های دودکش پشت بام قابلیت نصب توری یا ورق پانچی برای جلوگیری از ورود حشرات و پرندگان را نیز دارا می باشند.

قیمت کلاهک دودکش

همان طور که ذکر شد کلاهک های پشت بام دارای انواع مختلفی هستند و قیمت آن ها بسته به نوع آن و جنس متریال استفاده شده در ورق متفاوت است.

همچنین ضخامت ورق در تعیین قیمت نقش دارد و مسلماً هرچه ضخامت ورق مصرفی بیشتر باشد، قیمت کلاهک پشت بامی نیز افزایش می یابد. شما می توانید برای انتخاب نوع محصول و مشاوره رایگان با کارشناسان فروش شرکت پخش‌ نیرو تماس حاصل فرمایید.

ورود به سایت
//