دمپر هوا

دمپر هوا یکی از تجهیزات بسیار پرکاربرد در صنعت تهویه مطبوع است که برای تنظیم میزان جریان و یا هدایت هوا بکار برده میشود. علاوه بر این در صنایع مختلف میتواند کاربردهای دیگری نیز داشته باشد.

نمایش 1–12 از 22 نتیجه

نمایش فیلترها

بارگذاری محصولات بیشتر

دمپر (damper) کلمه ای انگلیسی است که معنی لغوی آن خفه کردن میباشد. وقتی دمپر در مسیر عبور یک جریان هوای گرم یا سرد یا حتی منبع نوری قرار میگیرد و میتواند آن جریان را تا حد خفه گی کنترل نماید. در اصل دمپر ها مثل یک شیر آب عمل میکنند که بوسیله آنها میتوان میزان جریان هوا را کنترل کرد.

در یک دسته بندی کلی این محصول به دو دسته اصلی دمپر هوا و دمپر صنعتی تقسیم بندی میشود.

معرفی دمپر هوا

جریان مناسب هوا در یک محیط بسیار اهمیت دارد. خصوصا اگر یک محیط صنعتی، آشپزخانه یا غیره باشد. در هر صورت جریان هوای تازه در فضا یک نیاز بسیار جدی است.

دمپر هوا وسیله ای است که با کمک آن تهویه هوا و سرمایش و گرمایش به درستی انجام خواهد شد. با نصب دمپر در مسیر کانال یا ورودی های هوا، امکان تنظیم فشار یا قطع و وصل هوا وجود خواهد داشت؛ درست شبیه کاری که شیر آب انجام می دهد.

به غیر از این مسئله با بهره گیری از دمپر از ورود حشرات، پرندگان گرد و خاک و هر جسم ناخواسته دیگر به محیط اتاق جلوگیری به عمل می آید.

اصولا دمپر های هوا از یک یا چند تیغه متحرک با متریال های مختلف ساخته میشوند که بنا به محل نصب و نوع کارایی آنها انواع و اسامی مختلفی دارند. در ذیل به تعدادی از آنها اشاره شده است.

  • دمپر حجمی یا بالانس دمپر یا ولوم دمپر (volume damper or balancing damper)
  • دمپر آتش یا فایر دمپر (fire damper)
  • بکدرفت (گرویتی) دمپر (gravity damper)
  • دایورتد دمپر (diverter damper )
  • وی ای وی دمپر (vav damper)
  • سی ای وی دمپر (can damper)
  • Ÿدمپر پروانه ای (butterfly damper)
  • Ÿشاتر دمپر (shatter damper)

از پر کاربرد ترین نوع این محصول میتوان دمپرهای اتوماتیک پشت فن ها نام برد، که شامل یک یا چند تیغه سبک وزن می‌باشند که خارج از محور تعادل خود نصب شده اند.

این دمپرهای هوا مانند یک شیر یک طرف باعث میشوند تا در هنگام خاموش بودن فن، هوا از بیرون به طرف داخل جریان پیدا نکند چون هم به آن هوا نیاز نیست و هم اینکه از معکوس چرخیدن پره فن جلوگیری میکند تا به فن آسیب نرسد.

به طور معمول دمپر هوا میتوانند دارای فریمی از جنس آلومینیوم ، گالوانیزه استنلس استیل و یا حتی پلاستیک ( جهت نصب در پشت هواکش های خانگی) باشند.

کاربرد دمپر هوا

دمپرهای هوا انواع مختلفی دارند و در صنایع فراوانی بسته به کاربرد مورد استفاده قرار می گیرند. این تجهیزات فلزی عموما از آلومینیوم، استیل، گالوانیزه و ورق آهنی سیاه (st37) ساخته می شوند.

به کمک دمپر هوا امکان تغییر جریان هوا یا قطع و وصل آن فراهم می شود. بنابراین باید در مسیری که هوا جریان دارد نصب شوند.

دمپر تیغه هایی دارد که به شکل اتوماتیک یا دستی باز و بسته می شوند. هنگامی که تیغه های آن روی یکدیگر قرار می‌گیرند عبور جریان هوا به خوبی کنترل می شود.

دمپر موتوری با استفاده از انرژی الکتریکی عمل میکند و به دو صورت ON و OFF یا فنری و تدریجی در حالت باز وبسته و یا نیمه باز در می آید و عبور هوا از دمپر را کنترل میکند. از آنجاییکه جهت تهیه موتور برقی نیاز به صرف هزینه جداگانه میباشد. در نتیجه قیمت دمپر برقی به صورت محسوسی از دمپر دستی بالاتر است.

در زمان باز شدن، تیغه ها به دو دسته تقسیم می شوند. یک دسته موازی هستند و دسته دیگر شکل متقاطع به خود می گیرند. البته لازم به ذکر است که دمپرهای هوا به صورت تک یا چند پره ساخته می شوند که در حالت چند پره، تیغه های موازی یا متقابل هستند.

کاربرد دمپر هوا

دمپر هوا به طور معمول به دو شکل گرد و چهار گوش ساخته میشود که آن هم بستگی به مقطع داکت یا مجرای عبوری هوا دارد. این تجهیز به دو صورت کنترل دستی (مکانیکی) و برقی (الکترو مکانیکال) ساخته میشود . مدل دستی نیازی به انرژی الکتریکی نداشته و به صورت کاملاً دستی هوای عبوری را مسدود یا کنترل میکند .

جنس ساخت دمپر هوا

با توجه به نوع کاربری این تجهیزات از متریال گوناگون ساخته می ‌شوند. معروف ‌ترین و پرکاربردترین این متریال شامل:

فولاد ضد زنگ: برای ساخت قاب های پایه، تیغه ها و قطعات بسته شده و همچنین برای اتصالات، شافت ها، بادامک ها، فلنج ها و سایر عناصر انتقال دهنده استفاده می شود. فینیشینگ این قطعات میتواند در AISI 304 یا AISI 316، با پیچ و مهره A2 یا A4 باشد.

فولاد گالوانیزه: برای ساخت قاب های پایه، تیغه ها و گوشه های بسته (S220GD + Z275) استفاده می شود که با اتصالات، شافت ها، پیچ و مهره های کمری و غیره ساخته شده در روی یا فولاد ضد زنگ ترکیب می شود.

فولاد کربنی: برای ساخت قاب های پایه، تیغه ها و گوشه های بسته (S235JR) استفاده می شود که با پلی استر یا اپوکسی رنگ آمیزی شده و در کوره خشک می شود و با اتصالات، شافت ها، پیچ و مهره های بادامک و غیره ساخته شده در روی یا فولاد ضد زنگ ترکیب می شود.

نحوه تنظیم دمپر های هوا

باید بدانید که هنگام تنظیم دمپر هوا باید مرحله آزمایش و خطا را طی کنید. برای باز کردن دمپر، باید اهرم را در موقعیتی قرار دهید که با کانال موازی باشد. این کار اجازه می دهد تا هوا از طریق کانال به حداکثر سرعت خود برسد. سپس، اهرم را در موقعیت افقی کانال قرار دهید تا بسته شود.

در طول تابستان، بهترین کار این است که هوای سرد را به قسمت بالای خانه خود انتقال دهید تا در کل راحتی بیشتری داشته باشید. در همین حال، باید خلاف این کار را در ماه های سرد سال انجام دهید. شما باید هوای گرم را در مناطق پایین خانه هدایت کنید تا گرما خود به خود به سمت بالا حرکت کند و فضای خانه گرم شود.

اگر با تنظیم دمپرها مشکلات مربوط به دما در محیط مورد نظر شما حل نشد، باید با متخصصان برای گرفتن بهترین راه حل مشورت کنید. چه شما دمپر اتوماتیک داشته باشید یا دمپر دستی، در هنگام برخورد با مشکل حتما با متخصصین تماس بگیرید تا به شما کمک کنند.

قیمت دمپر هوا

تعیین قیمت دمپر هوا مانند تمام محصولاتی که سفارشی سازی میشوند متغیر است و به عوامل متعددی وابسته است. برای مثال تعداد سفارش، نوع و مدل دمپر، ابعاد و قیمت روز مواد اولیه در تعیین قیمت دمپر موثر خواهد بود.

برای مشاوره رایگان و کسب اطلاعات کامل با مشاورین فروش شرکت پخش نیرو سپهر مهار تماس بگیرید.

به این مطلب امتیاز بدهید

5 / 5. 3

اولین نفر امتیاز بدهید

ورود به سایت
//