دریچه پادری

دریچه پادری

از دریچه پادری غالباً برای مرتبط ساختن و متصل شدن دو فضا برای جریان گردش هوا از یک ناحیه به ناحیه ی دیگر استفاده می گردد. در جاهایی که امکان تزریق هوای تازه به محیط میسر نیست، فشار یا نیروی منفی در اثر برگشت هوا شکل می گیرد که باید حتما از طریق وارد شدن هوا از محیط دیگر جبران و یا تامین شود. استفاده از دریچه های پادری، بر روی درب ها و دیوارهای حائلی که میان دو فضا و پارتیشن ها قرار گرفته، ارتباط بین دو محیط را بدون ایجاد فضای دید مستقیم، بین آن ها را تسهیل میکند.

عموماً اساس کار لوور پادری مبنا بر اختلاف فشار بین دو محیط مجاور است و هوا از محیطی که فشار بیشتری دارد، به محیطی که فشار کمتری دارد جریان پیدا می یابد و خلا‍ٔ هوای تخلیه شده توسط فضای کم فشار را پر می کند.

دریچه پادری

در بسیاری از ساختمان ها دریچه های برگشت تخلیه هوای داخل ساختمان در داخل راهروها قرار می گیرند. به منظور تخلیه هوای اتاق های اینگونه ساختمان ها بر روی درب ها، پارتیشن ها و یا دیوار های حائل بین راهرو و اتاق از دریچه پادری استفاده می شود. دریچه های پادری ارتباط میان دو فضا را بدون ایجاد دید مستقیم میان آنها، ممکن می سازند. در صورت عدم استفاده از این دریچه ها در هنگام خروج هوا از یك محیط برای جبران دبی اگزاست شده، ممكن است در منافذ فضا (مانند شكاف زیر درب ها)، سر و صدا و جریان شدید هوا ایجاد شود.

این دریچه ها در دسته بندی لوور هوا قرار میگیرد که انواع مختلف آن توسط شرکت پخش نیرو طراحی و ساخته میشود.

دریچه پادری

 

انواع و کاربرد دریچه های پادری

همانطور که بالاتر گفته شد این دریچه دو قاب برای انتقال هوا در پایین ترین نقطه در قرار می گیرد جهت عبور هوا مورد استفاده قرار می گیرد. دریچه پادری جهت هوارسانی در بیمارستان‌ها و فضاهای اداری نیز مورد استفاده قرار می گیرد. نصب این دریچه ها بر روی درب چوبی یا فلزی است و جنس آنها معمولا آلومینیومی می باشد. البته این محصول قابل ساخت با فلز نیز میباشد و در موتور خانه ها با توجه به اینکه نیاز به استقامت است از نوع فلزی ساخته می شود. دریچه های پادری در هر سیستم گرمایش و سیستم تهویه ی مطبوع (HVAC) کاربرد دارند که برای هر منزل و محل های مسکونی و تجاری و صنعتی قابل استفاده است.

دریچه های پادری را از دو دیدگاه شکل ظاهری و جنس

به طور کلی دو نوع دریچه پادری به شکل های U و V توسط تولید کنندگان عرضه میشود. دریچه های نوع U شکل باز برای تعبیه در درب ها مناسبند تا هوای تهویه، از میان درب های کناری عبور کند. این دریچه ها در درها نصب می شوند تا هوا را به فضایی که به صورت مستقیم از یک منبع مجرای هوا تأمین نمی شود هدایت کند. دریچه های درب نوع U باز برای منتقل کردن هوا از ناحیه ی در و یا دیوار ساخته می شوند. نوع دیگر دارای لوورهای V شکل به حالت معکوس است که بدون در نظر گرفتن زاویه ی دید، یک توری برگشتی را می سازد. پروفیل معکوس V شکل، اجازه ی عبور هوا را می دهد اما از ورود نور به فضا جلوگیری می کند و همچنین سطح فشار صدا را کم می کند.

دریچه پادری نوع U کاربردهای متفاوتی از جمله ضد نور، قابلیت نصب روی سطح و نصب روی درب هستند. نوع دیگر دریچه ی پادری در هنگام آتش سوزی منبسط و یا جمع می شود  که این امر موجب جلوگیری از گسترش آتش می شود. بنابراین در هر محیطی که نیاز به تهویه از طریق دیوار مقاوم در برابر آتش سوزی باشد، این دریچه در آن نقطه نصب می شود.

کاربرد دیگر محافظت در برابر دود است که حیاتی می باشد. دریچه های انتقال هوا به کمک یک صفحه ی کنترل به یک سیستم اعلام کننده حریق استاندارد متصل می شوند. در صورت آلارم یا قطع شدن برق، دریچه های دود به صورت خودکار بسته می شوند و از خارج شدن دود جلوگیری می کنند. این دریچه ها با دوام هستند و ساختاری مستحکم دارند که تعمیر و نصب آن آسان است و مقرون به صرفه می باشد.

دریچه های پادری درب بدون دید شامل دو تکه هستند که برای نصب روی درب ها یا پارتیشن ها ساخته شده اند. این دریچه ها حرکت آزادانه هوا را فراهم می کنند اما اجازه نمی دهند یک طرف دریچه از طرف مجاور دیده شود و زاویه ی دید خوبی دارند. این مدل دریچه از طریق یک قاب اضافی طراحی می شوند که ظاهری مدرن را در هر دو طرف ارائه می کنند. البته استفاده از قاب اضافی برای این دریچه ها اختیاری می باشد. در این نوع از دریچه ی پادری، پیچ های ثابت قرار می گیرد.

ویژگی های دریچه پادری

لوور پادری از دوقاب متفاوت تشکیل شده است که بر روی یکی از فریم ها پره های U شکل قرار گرفته و فیکس می شود و بر روی یک فریم دیگر هیچگونه تجهیزی نصب نمی گردد. دلیل آن این است که زمانی که از دو طرف درب دریچه را میبینید با یک فریم متحدالشکل مواجه می شوید.

بر روی فریمی که پره های U شکل تعبیه شده خلاصی کار حدود نیم سانتیمتر بیشتر است که زمانی که دو فریم بر روی در نصب می گردد فریمی که تجهیزی روی آن نصب نشده داخل فریم دیگر قرار می گیرد. پرده های U شکل دریچه پادری این قابلیت را دارد که همزمان هم جریان هوا را منتقل کند و هم با توجه به اینکه پره به صورت U میباشد از طرفین داخل اتاق  یا راهرو دید نداشته باشد.

کاربرد دریچه پادری

جنس فریم آلومینیومی با ضخامت ۱.۲ میل و پره ها نیز از جنس آلومینیوم با ضخامت یک میلی متر می باشد. در بین پره ها نیز لوله های آلومینیومی با طول ۱ یک سانتی متر قرار می گیرد. برای ساختن دریچه های پادری محدودیتی در ابعاد نیست، فقط باید دقت داشت که عمق آن حدود ۴ سانتی متر است و ضخامت دربی که دریچه روی آن نصب می گردد کمتر یا بیشتر نباید باشد.

لوور پادری را از جنس گالوانیزه نیز میتوان ساخت اما با توجه به اینکه که هم از لحاظ وزن و هم از لحاظ ظاهری شکل مناسبی ندارد معمولاً در اکثر مواقع این دریچه به شکل آلومینیومی ساخته می شود. مبنای سفارش این دریچه شکاف روی درب می باشد و با دو پیچ در عرض قابل نصب است البته اگر ابعاد دریچه بزرگتر باشد دو عدد جا پیچ نیز ز روی طول دریچه تعبیه می گردد.

رنگ دریچه های پادری معمولاً با توجه به رنگ درب موجود رنگ آمیزی می گردد اما به صورت معمول رنگ دریچه ها سفید ۹۰۱۶ الکترواستاتیک می باشد. پره قاب این دریچه ۳.۵ سانتی متر به بالا قابل ساخت است. البته معمولا قاب این دریچه ها یا ۳.۵ سانت و یا 5 سانت سفارش داده می‌شود.

قابلیت های دریچه پادری

  • با یک قاب اضافی جهت یکسان شدن نمای دریچه در هر دو طرف
  • افت کم به دلیل شکل پره ها
  • عدم وجود دید به داخل
  • قابل ساخت دریچه های پادری از جنس آلومینیوم و استنلس استیل
  • در سیستم های تهویه مطبوع بدون کانال کشی برگشت داخلی
  • قابل نصب بر روی درب فضای مورد استفاده

مزایای لوور پادری

یکی از مزایای لوورهای پادری استفاده از آن به عنوان درب ضد حریق است که طیف گسترده ای از دریچه ی (Lorient) انتقال هوا را ارائه می دهد تا حرکت هوا را با محافظت در مقابل آتش ترکیب کند. این دریچه دارای طراحی ساده و تک بعدی است که آن ها را برای به کارگیری در تمام سبک های معماری مفید جلوه می دهد.

ویژگی مهم بعدی حرکت هوا است که بسیار در ساختمان مهم می باشد. در استفاده ی روزمره و دائمی، دریچه ها بر روی دیوارها و برخی درها تعبیه می شوند و همچنین به منظور کانال کشی و پایداری جریان هوای تازه و حرکت در سراسر ساختمان مفید هستند. اما در هر نقطه ای که هوا حرکت می کند، آتش و دود نیز قابلیت حرکت کردن دارد که این دریچه از گسترش آتش و دود جلوگیری می کند. به طور مستقل  برای مقاومت کردن در برابر آتش با مدت زمان ۶۰ دقیقه آزمایش شده است و برای مقاومت ۳۰ دقیقه ای در برابر آتش نیز مناسب است. در واقع دریچه تهویه مطبوع لوور پادری نه تنها به هوا اجازه گردش آزاد می دهد، بلکه به نوعی از گسترش آتش در ساختمان جلوگیری می کند.

مزیت دیگر دریچه پادری خاصیت عدم نیاز به تعمیر و نگهداری می باشد و نصب آن بسیار آسان است. صفحات رویی و بیرونی این دریچه در دو نوع روکش پودری با رنگ سفید و یا نقره ای ارائه می شوند.

مشخصات فنی دریچه های پادری

مشخصات فنی دریچه پادری

قیمت دریچه پادری

قیمت این دریچه مانند سایر محصولات به آیتم های مختلفی بستگی دارد. قیمت دریچه پادری بستگی به ابعاد کار، تعداد، ضخامت ورق، صخامت پره و رنگ دریچه دارد. همچنین قیمت روز ورق آلومینیوم و پروفیل و دیگر ابزار آلات درآن دخیل است. همچنین قیمت با جنس های متفاوت نیز با یکدیگر تفاوت دارد. رنگ این نوع دریچه ها معمولا سفید ۹۰۱۶ الکترو استاتیک می باشد ولی شرکت پخش نیرو سپهر مهار این امکان را فراهم کرده است تا با سفارش مشتری رنگ هم قابل تغییر باشد. لطفا برای اطلاعات کاملتر درباره سفارش گذاری و مشاوره و استعلام قیمت با کارشناسان شرکت تماس بگیرید.

قیمت دریچه پادری

ساختار و جنس دریچه پادری

دریچه پادری از دو قاب که دو جهت فضای خالی در را پوشش می دهد تشکیل شده است و از تیغه های پرّه ای شکل از جنس پروفیل های آلومینیوم که به اصطلاح پروفیل های Uشکل یا Vشکل هستند، طراحی شده و پره های آن به صورت زاویه ی ۳۰ و یا ۴۵ درجه رو به پایین در بدنه ساخته می شوند و موجب می‌شود که همزمان با انتقال جریان هوا، زاویه ی دید از یک محیط به محیط دیگر بسته شود.

این دریچه با دو قطعه ی آلومینیومی طراحی می شود. یکی از این دو قطعه جزء قسمت اصلی لوور پادری است که شامل فریم و پرّه های دریچه است. قطعه دوم هم شامل یک فریم تک می باشد و در قسمتی که اطراف شکاف خالی است به کار برده می شود. عمق و یا ضخامت ساختار درب ها متفاوت است و به همین دلیل عمق ساختار دنباید از عمق درب بیشتر باشد که پس از نصب دریچه ی پادری حالت اضافه بر روی ساختار درب نمایش دهد.

بر روی فریم قاب های این دریچه سوراخ هایی طراحی شده که به عنوان جای پیچ به کاربرد دارند. این سوراخ ها باید دقیقا بر روی سطح دو قاب به صورت کاملا رو در رو و سمت یکدیگر در نظر گرفته شوند تا در زمان نصب، پیچ ها به راحتی در محل خود نصب شوند. برای فریم از دو نوع پروفیل معمولی با عرض ۳ سانتی متر و پروفیل ۵ سانتی متری می توان استفاده کرد.

دریچه های پادری از قاب و میلگرد های صفحه ی آن از جنس آلومینیوم اِکسترود شده باکیفیتی بالا و منحصر به فرد ساخته شده اند. تیغه های افقی آن وارونه V شکل به صورت محکم روی قاب ثابت نگهداشته می شوند و تیغه ها در فاصله ۱.۲میلی متری قرار می گیرند. نکته قابل توجه این است که قسمتی از بدنه درب برای تعبیه دریچه شکافته می شود و از دو جهت درب نیاز به پوشش کامل شکاف ایجاد شده بر روی آن می باشد. بنابراین دریچه باید حتما به صورت دوقابه ساخته شود تا فضای شکاف را از هر دو سمت پوشش دهد.

جنس ساخت لوور پادری معمولا از آلومینیوم، چوب و یا PVC و در بعضی موارد که امکان خوردگی اسیدی در آن محیط ها وجود دارد از استیل است که در برابر خوردگی مقاوم باشد. دریچه ی پادری آلومینیومی با رنگ کوره ای الکترواستاتیک و رنگ بدنه ی دریچه ی پادری چوبی (MDF) با نوع PVC و ضد آب پوشش داده می شود. همچنین رنگ دریچه های پادری آلومینیومی و چوبی (MDF) متناسب با رنگ درب انتخاب می شود.

به این مطلب امتیاز بدهید

5 / 5. 3

اولین نفر امتیاز بدهید

امتیاز بدهید
4.8/5
نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دریچه پادری”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
//