دریچه پادری

دریچه پادری

دریچه پادری نوعی دریچه هوا است که در قسمت پایینی درها و دیوارهای حائل نصب می شود و برای برقراری جریان هوا بین دو محیط استفاده می شود. این دریچه می تواند در ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی کاربرد داشته باشد.

دریچه های پادری بر اساس اختلاف فشار بین دو محیط مجاور کار می کنند. هوا از محیطی که فشار بیشتری دارد، به محیطی که فشار کمتری دارد جریان پیدا می کند. در نتیجه، هوای تازه از محیطی که فشار بیشتری دارد، وارد محیطی که فشار کمتری دارد می شود و فضای کم فشار را پر می کند.

این دریچه ها از دو قاب تشکیل میشوند که دو جهت فضای خالی در یا دیوار را پوشش می دهد. قاب ها از پروفیل های آلومینیومی ساخته شده اند و تیغه های پره ای شکلی دارند. تیغه ها به صورت زاویه ۳۰ یا ۴۵ درجه رو به پایین در بدنه ساخته می شوند.

کاربردهای دریچه پادری

در دریچه های پادری دو قاب برای انتقال هوا در پایین ترین نقطه درب، جهت عبور هوا مورد استفاده قرار می گیرد. نصب این دریچه ها بر روی درب چوبی یا فلزی است و جنس آنها معمولا آلومینیومی می باشد. البته این محصول قابل ساخت با فلز نیز میباشد و در موتور خانه ها با توجه به اینکه نیاز به استقامت است از نوع فلزی ساخته می شود. دریچه های پادری در هر سیستم گرمایش و سیستم تهویه مطبوع (HVAC) کاربرد دارند که برای هر منزل و محل های مسکونی و تجاری و صنعتی قابل استفاده است.

کاربرد دریچه پادری

در زیر به خلاصه ای از این کاربردها اشاره شده است:

 • دریچه پادری در ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی کاربرد دارد. در ساختمان های مسکونی، دریچه پادری می تواند برای تهویه مطبوع اتاق خواب ها، اتاق های نشیمن و آشپزخانه ها استفاده شود. این امر می تواند به بهبود کیفیت خواب، افزایش بهره وری و کاهش خطر ابتلا به بیماری های تنفسی کمک کند.
 • در ساختمان های تجاری، دریچه پادری می تواند برای تهویه مطبوع دفاتر، فروشگاه ها و کارخانه ها استفاده شود. این امر می تواند به بهبود بهره وری کارکنان، افزایش راحتی مشتریان و کاهش خطر ابتلا به بیماری های تنفسی کمک کند.
 • در ساختمان های صنعتی، دریچه پادری می تواند برای تهویه مطبوع محیط های خطرناک مانند کارخانه های شیمیایی و پالایشگاه ها استفاده شود. این امر می تواند به بهبود ایمنی کارکنان و کاهش خطر ابتلا به بیماری های شغلی کمک کند.

این دریچه ها در دسته بندی دریچه تهویه هوا ساختمان قرار گرفته و جزو انواع دریچه برگشت هوا محسوب میشوند که انواع مختلف آن توسط شرکت پخش نیرو طراحی و ساخته میشود.

قابلیت های دریچه پادری

 • با یک قاب اضافی جهت یکسان شدن نمای دریچه در هر دو طرف
 • افت کم به دلیل شکل پره ها
 • عدم وجود دید به داخل
 • قابل ساخت از جنس آلومینیوم و استنلس استیل
 • در سیستم های تهویه مطبوع بدون کانال کشی برگشت داخلی
 • قابل نصب بر روی درب فضای مورد استفاده

دریچه پادری هوا

مزایای لوور پادری

 • بهبود تهویه مطبوع: دریچه پادری باعث جریان هوا از محیط بیرون به داخل ساختمان و از داخل ساختمان به بیرون می شود. این امر می تواند به بهبود کیفیت هوا در ساختمان کمک کند.
 • جلوگیری از ورود حشرات: تیغه های این دریچه از ورود حشرات و سایر مواد خارجی به داخل ساختمان جلوگیری می کنند.
 • کاهش سر و صدا: می تواند به کاهش سر و صدای ناشی از رفت و آمد افراد در ساختمان کمک کند.
 • افزایش ایمنی: دریچه های پادری می تواند به عنوان یک عنصر در سیستم اطفاء حریق ساختمان استفاده شود. در صورت وقوع آتش سوزی، دریچه پادری می تواند به طور خودکار بسته شود تا از گسترش آتش و دود جلوگیری کند.

مزایای دریچه های پادری

ساختار دریچه های پادری

دریچه پادری از دو قاب تشکیل شده است که دو جهت فضای خالی در را پوشش می دهد. قاب ها از پروفیل های آلومینیومی ساخته شده اند و تیغه های پره ای شکلی دارند. تیغه ها به صورت زاویه ۳۰ یا ۴۵ درجه رو به پایین در بدنه ساخته می شوند.

دریچه پادری از دو قطعه اصلی تشکیل شده است:

 • قطعه اصلی: این قطعه شامل فریم و پره های دریچه است. فریم اصلی از دو قاب آلومینیومی تشکیل شده است که در دو طرف فضای خالی در قرار می گیرند. پره های دریچه نیز از جنس آلومینیوم هستند و به صورت افقی و به شکل وارونه V در داخل قاب اصلی قرار می گیرند.
 • قطعه دوم: این قطعه شامل یک فریم آلومینیومی تک است که در قسمتی که اطراف شکاف خالی است به کار برده می شود. این قطعه نیز از جنس آلومینیوم است و به صورت افقی در زیر قاب اصلی قرار می گیرد.

ساختار دریچه پادری

عمق دریچه پادری نباید از عمق درب بیشتر باشد. در غیر این صورت، دریچه پس از نصب حالت اضافه بر روی ساختار درب خواهد داشت. عمق این دریچه معمولاً بین ۱ تا ۲ سانتی متر است.

بر روی فریم قاب ها سوراخ هایی برای پیچ کردن دریچه تعبیه شده است. این سوراخ ها باید دقیقاً در مقابل یکدیگر قرار داشته باشند تا پیچ ها به راحتی در محل خود قرار گیرند. تعداد سوراخ ها معمولاً بین ۴ تا ۶ عدد است.

تیغه های دریچه پادری به صورت افقی و به شکل وارونه V هستند. این تیغه ها به صورت محکم روی قاب ثابت نگه داشته می شوند و فاصله بین آنها ۱.۲ میلی متر است. فاصله بین تیغه ها به میزان جریان هوا دریچه پادری بستگی دارد. هرچه فاصله بین تیغه ها کمتر باشد، جریان هوا بیشتر خواهد بود.

قسمتی از بدنه درب برای تعبیه دریچه شکافته می شود. این شکاف معمولاً بین ۵ تا ۱۰ سانتی متر عرض دارد. دریچه پادری باید حتماً به صورت دوقابه ساخته شود تا فضای شکاف را از هر دو سمت پوشش دهد. از دیگر دریچه های پرکاربرد و مشابه در همین زمینه میتوان به دریچه تامین هوا تازه اشاره کرد.

جنس ساخت دریچه پادری

دریچه های پادری از قاب و میلگرد های صفحه آن از جنس آلومینیوم اِکسترود شده باکیفیتی بالا و منحصر به فرد ساخته شده اند. برای فریم از دو نوع پروفیل معمولی با عرض ۳ سانتی متر و پروفیل ۵ سانتی متری می توان استفاده کرد.

جنس ساخت لوور پادری معمولا از آلومینیوم، چوب و یا PVC و در بعضی موارد که امکان خوردگی اسیدی در آن محیط ها وجود دارد از استیل است که در برابر خوردگی مقاوم باشد. دریچه ی پادری آلومینیومی با رنگ کوره ای الکترواستاتیک و رنگ بدنه ی دریچه ی پادری چوبی (MDF) با نوع PVC و ضد آب پوشش داده می شود. همچنین رنگ دریچه های پادری آلومینیومی و چوبی (MDF) متناسب با رنگ درب انتخاب می شود.

قیمت دریچه پادری

قیمت این محصول نیز مانند سایر محصولات به آیتم های مختلفی بستگی دارد. قیمت دریچه پادری بستگی به ابعاد کار، تعداد، ضخامت ورق، صخامت پره و رنگ دریچه دارد. همچنین قیمت روز ورق آلومینیوم و پروفیل و دیگر ابزار آلات در آن دخیل است. همچنین قیمت با جنس های متفاوت نیز با یکدیگر تفاوت دارد.

رنگ این نوع دریچه ها معمولا سفید ۹۰۱۶ الکترو استاتیک می باشد ولی شرکت پخش نیرو سپهر مهار این امکان را فراهم کرده است تا با سفارش مشتری رنگ هم قابل تغییر باشد. لطفا برای اطلاعات کاملتر درباره سفارش گذاری و مشاوره و استعلام قیمت با کارشناسان شرکت تماس بگیرید.

قیمت دریچه پادری

انواع دریچه های پادری

به طور کلی دو نوع دریچه پادری به شکل های U و V توسط تولید کنندگان عرضه میشود. در ادامه به بررسی این دو نوع دریچه پرداخته ایم:

دریچه پادری U شکل

دریچه های نوع U شکل باز برای تعبیه در درب ها مناسبند تا هوای تهویه، از میان درب های کناری عبور کند. این دریچه ها در درها نصب می شوند تا هوا را به فضایی که به صورت مستقیم از یک منبع مجرای هوا تأمین نمی شود هدایت کند. دریچه های درب نوع U باز برای منتقل کردن هوا از ناحیه در و یا دیوار ساخته می شوند.

دریچه پادری V شکل

نوع دیگر دارای لوورهای V شکل به حالت معکوس است که بدون در نظر گرفتن زاویه دید، یک توری برگشتی را می سازد. پروفیل معکوس V شکل، اجازه عبور هوا را می دهد اما از ورود نور به فضا جلوگیری می کند و همچنین سطح فشار صدا را کم می کند.

دریچه های پادری درب بدون دید شامل دو تکه هستند که برای نصب روی درب ها یا پارتیشن ها ساخته شده اند. این دریچه ها حرکت آزادانه هوا را فراهم می کنند اما اجازه نمی دهند یک طرف دریچه از طرف مجاور دیده شود و زاویه دید خوبی دارند. این مدل دریچه از طریق یک قاب اضافی طراحی می شوند که ظاهری مدرن را در هر دو طرف ارائه می کنند. البته استفاده از قاب اضافی برای این دریچه ها اختیاری می باشد. در این نوع از دریچه پادری، پیچ های ثابت قرار می گیرد.

ویژگی ها و مشخصات فنی دریچه پادری

لوور پادری از دو قاب متفاوت تشکیل شده است که بر روی یکی از فریم ها پره های U شکل قرار گرفته و فیکس می شود و بر روی یک فریم دیگر هیچگونه تجهیزی نصب نمی گردد. دلیل آن این است که زمانی که از دو طرف درب دریچه را می‌بینید با یک فریم متحدالشکل مواجه می شوید.

بر روی فریمی که پره های U شکل تعبیه شده خلاصی کار حدود نیم سانتیمتر بیشتر است که زمانی که دو فریم بر روی در نصب می گردد فریمی که تجهیزی روی آن نصب نشده داخل فریم دیگر قرار می گیرد. پرده های U شکل دریچه پادری این قابلیت را دارد که همزمان هم جریان هوا را منتقل کند و هم با توجه به اینکه پره به صورت U می‌باشد از طرفین داخل اتاق  یا راهرو دید نداشته باشد.

کاربرد دریچه پادری

جنس فریم آلومینیومی با ضخامت ۱.۲ میل و پره ها نیز از جنس آلومینیوم با ضخامت یک میلی متر می باشد. در بین پره ها نیز لوله های آلومینیومی با طول ۱ یک سانتی متر قرار می گیرد. برای ساختن دریچه های پادری محدودیتی در ابعاد نیست، فقط باید دقت داشت که عمق آن حدود ۴ سانتی متر است و ضخامت دربی که دریچه روی آن نصب می گردد کمتر یا بیشتر نباید باشد.

لوور پادری را از جنس گالوانیزه نیز میتوان ساخت اما با توجه به اینکه که هم از لحاظ وزن و هم از لحاظ ظاهری شکل مناسبی ندارد معمولاً در اکثر مواقع این دریچه به شکل آلومینیومی ساخته می شود. مبنای سفارش این دریچه شکاف روی درب می باشد و با دو پیچ در عرض قابل نصب است البته اگر ابعاد دریچه بزرگتر باشد دو عدد جا پیچ نیز ز روی طول دریچه تعبیه می گردد.

رنگ دریچه های پادری معمولاً با توجه به رنگ درب موجود رنگ آمیزی می گردد اما به صورت معمول رنگ دریچه ها سفید ۹۰۱۶ الکترواستاتیک می باشد. پره قاب این دریچه ۳.۵ سانتی متر به بالا قابل ساخت است. البته معمولا قاب این دریچه ها یا ۳.۵ سانت و یا 5 سانت سفارش داده می‌شود.

مشخصات فنی دریچه پادری

 

به این مطلب امتیاز بدهید

5 / 5. 3

اولین نفر امتیاز بدهید

امتیاز بدهید
4.8/5
نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دریچه پادری”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
//