دمپر وزنی

دمپر وزنی

از پر کاربرد ترین نوع دمپر ها می‌توان از دمپر وزنی یا همان بالانس دمپر، پشت فن ها نام برد. این دمپر ها شامل یک یا چند تیغه سبک وزن می‌باشند که خارج از محور تعادل خود نصب شده اند با روشن شدن فن با فشار بادی که از حرکت پروانه فن ایجاد میشود به طور موازی، با هم یا تک تک باز شده باعث عبور هوا میشوند. بعد از خاموش شدن و قطع جریان هوا با وزن خود به طور اتومات پایین افتاده و را عبور هوا را می‌بندند.

دمپرهای وزنی در پشت فن ها یا جلوی هواکش ها قرار می گیرد و بلافاصله بعد از روشن شدن فن یا هواکش با توجه به مکانیزم آن پره آن باز می شود و هنگامی که فن خاموش می شود به صورت اتوماتیک بسته می شود.

 

بالانس دمپر یا دمپر وزنی یا دمپر بادی یکی از انواع دمپر بین کانالی محسوب میشود. این دمپر ها در پشت فن ها یا جلوی هواکش ها قرار می گیرد و بلافاصله بعد از روشن شدن فن یا هواکش با توجه به مکانیزم آن پره آن باز می شود و هنگامی که فن خاموش می شود به صورت اتوماتیک بسته می شود. مزیت دمپر وزنی این است که زمانی که فن کار نمی کند پره ها بسته می شود و این امکان به وجود می آید که سرما و گرما از محیط خارج نشود و همچنین در زمان خاموش بودن فن ورود پرندگان و حیوانات ممانعت به عمل آید.

دمپر بادی با مکانیزم وزنه ای یا ثقلی ای که پره های آن داراست باعث می شود که مسیر هوا در جهت مورد نظر یک طرفه شود و از برگشت هوا جلوگیری کند. این دمپر وزنی در فضاهایی مثل اتاق ها دیزل ژنراتور، دهانه خروجی اگزاست فن ها استفاده می شوند.

دمپر بادی

در بین سازندگان مختلف این نوع دمپرها با نام های بالانس دمپر، دمپر وزنی، دمپر بادی، یا گرویتی دمپر از آنها یاد میشود. به طور معمول این دمپر ها میتوانند دارای فریمی از جنس آلومینیوم ، گالوانیزه استنلس استیل و یا حتی پلاستیک ( جهت نصب در پشت هواکش های خانگی) باشند. این محصول یکی از انواع دمپر هوا محسوب میشود که توسط پخش نیرو طراحی و تولید میشود.

شرکت پخش نیرو سپهر مهار در تولید جدید دمپرهای وزنی توانسته است نسل جدید این محصول را تولید کند. این مدل بصورت خوابیده نصب می گردد و با وزنه هایی که در شفت اصلی نصب می گردد می تواند عملکرد فوق العاده ای نسبت به بالانس دمپر های معمولی داشته باشد و خود را نسبت به محصولات مشابه که در بازار وجود دارد متمایز کرده است.

نحوه کارکرد دمپر وزنی

از پر کاربردترین نوع دمپر می‌توان از دمپر های وزنی اتوماتیک پشت فن ها نام برد. این محصول شامل یک یا چند تیغه سبک وزن می‌باشند که خارج از محور تعادل خود نصب شده اند. با روشن شدن فن با فشار بادی که از حرکت پروانه فن ایجاد میشود به طور موازی، با هم یا تک تک باز شده باعث عبور هوا میشوند و بعد از خاموش شدن و قطع جریان هوا با وزن خود به طور اتومات پایین افتاده و را عبور هوا را می‌بندند.

دمپر وزنی مانند یک شیر یک طرف باعث میشود تا در هنگام خاموش بودن فن ، هوا از بیرون به طرف داخل جریان پیدا نکند چون هم به آن هوا نیاز نیست و هم اینکه از معکوس چرخیدن پره فن جلوگیری میکند تا به فن آسیب نرسد. بالانس دمپر از سایز های کوچک 10*10 سانت با عمق حداقل ۴ سانتیمتر که برای هواکش های سرویس های بهداشتی یا هود های آشپزخانه‌ها یا حتی داخل خودرو ها (در گلگیر عقب خودرو جهت خنثی کردن فشار هوای داخل خودرو هنگام بستن درب خودرو) تا اندازه های بزرگ چندین متر در چندین متر با عمق های تا ۶۰ سانت برای خروج هوای داخل اتاقهای دیزل ژنراتور استفاده میگردند.

کاربرد بالانس دمپر

 

برای متریال پره ها به دلیل اینکه می بایست دمپر با فشار باد باز شود، بسته به دبی هوا معمولا از متریالهای سبک مثل آلومینیوم یا ورق های گالوانیزه یا استنلس استیل با ضخامت پایین ساخته می‌شوند. در صورت فشار کاری بالا تعداد معدودی از شرکتها مثل شرکت پخش نیروی سپهر مهار توانایی ساخت دمپرهای وزنی را با ضخامت های بالا، هم برای پره و هم برای فریم را دارد. با قرار دادن وزنه های مخصوص کمکی باعث میشوند تا بالانس دمپرها با هر فشار هوایی حتی با ضخامت بالای پره ها باز شوند.

دمپرهای بادی یاد شده به شکل معمول به صورتی کار می نمایند که جهت عبور جریان موازی محور زمین باشند ولی می‌توان با وزنه های طراحی شده توسط شرکت پخش نیرو دمپرها را حتی طوری نصب نمود که جهت جریان عمود بر محور موازی سطح زمین باشد. این محصول یکی از انواع دمپر دستی محسوب میشود که توسط شرکت پخش نیرو سپهر مهار تولید و عرضه میشود. همچنین یکی دیگر از محصولات مشابه در این زمینه دمپر هوابر میباشد.

قیمت دمپر وزنی

قیمت بالانس دمپر بسته به ابعاد دهانه خروجی فن یا کانال دارد. همچنبن تعداد سفارش و فیمت روز مواد اولیه در تعیین قیمت دمپر بادی در هنگام سفارش یکی از اصلی ترین فاکتورها محسوب میشود. در واقع با توجه به سفارشی ساز بودن این محصول امکان ارائه یک لیست قیمت ثابت وجود نداد. برای کسب اطلاعات کامل و مشاوره رایگان با کارشناسان شرکت پخش نیرو تماس بگیرید.

کارشناسان این شرکت علاوه‌ بر اطلاع از قیمت هر کالا که با در نظر گرفتن قیمت روز ورق آلومینیوم و گالوانیزه و استیل و آیتم های دیگر مشخص می شود، با بررسی ابعاد، اندازه محیط و محل نصب دمپر گزینه‌های مختلفی از نظر حجم، توان و دور موتور، در نظر گرفته می شود و بهترین گزینه را به مشتریان پیشنهاد می‌دهند. زیرا اگر دمپر وزنی مورد استفاده نسبت به محیط کوچک یا بزرگ باشد یا دور موتور آن نیز کم یا زیاد باشد کارایی مناسبی در فضای مد نظر نخواهد داشت.

انواع دمپر وزنی

دمپر وزنی (بادی) جزو پر مصرف‌ترین کالاهای مختص کانال‌های تهویه هوا است و نوع گرد آن طرفدار بیشتری دارد. پره ها معمولا قوسی‌ شکل ساخته شده و به صورت متحرک عمل می‌ کنند. در هر نقطه‌ای از کانال‌ها که باید از بازگشت هوا به داخل کانال جلوگیری کرد؛ بهره‌گیری از دمپرهای بالانس جهت یک طرفه کردن مسیر عبور جریان هوا پیشنهاد می‌ گردد.

بالانس دمپرها انواع مختلفی دارند که شامل:

 • بالانس دمپر چهارگوش یک سر فلنچ
 • دمپر وزنی گرد
 • بالانس دمپر استیل
 • بالانس دمپر با وزنه
 • دمپر بادی دوسر فلنچ
 • بالانس دمپر بین کانال

از محصولات مشابه دیگر میتوان به دمپر اتوماتیک و دمپر مکانیکی نیز اشاره کرد.

قابلیت های بالانس دمپر

 • دارای پره آلومینیومی بسیار سبک برای عملکرد وزنی تحت کمترین اختلاف فشار هوا در دو طرف.
 • دارای قاب گالوانیزه با ضخامت بالا جهت استحکام هر چه بیشتر.
 • دمپر بادی دارای عملکرد روان و خودکار بدون نیاز به هیچ گونه عملگر و یا موتور خارجی میباشد.

ویژگی های دمپر وزنی

 

موارد مصرف و مزایای دمپر وزنی

 • در تمامی مناطقی که نیاز به جلوگیری از بازگشت جریان هوا به داخل کانال و یک طرفه کردن عبور جریان و یا نیاز به عبور جریان تحت یک فشار معین می باشد.
 • بالانس دمپرها قابل نصب روی دیوار ، داخل کانال و یا روی نمای ساختمان میباشند.
 • از دمپر وزنی جهت تعبیه بر روی دیوارهای اتاق های دیزل ژنراتور، یا روی فن های اگزاست یا دهش هوا استفاده می گردد. بالانس دمپر ها به صورت ثقلی بسته می شود که با فشار ایجاد شده ، توسط فن باز می گردند.

تیغه های آلومینیومی دمپر وزنی توسط یک محور ثابت که به تمامی تیغه ها متصل است، به طور همزمان با به کار افتادن فن شروع به بازشدن می کنند. این نوع عملکرد بالانس دمپر، که با کارکرد فن باز و با خاموش شدن فن بسته می شود، سبب می شود تا در فصول تابستان و زمستان از خروج هوای سرد و گرم و در نهایت از افت انرژی محیط جلوگیری و صرفه جویی شود. همچنین در زمان خاموش بودن فن از ورود پرندگان و حیوانات و حشرات موذی ممانعت میشود.

برای اطلاعات کاملتر و جزئیات بیشتر در مورد دمپرها پیشنهاد میکنیم مقاله دمپر چیست را مطالعه کنید.

متریال ساخت بالانس دمپر

دمپر وزنی با فشار فن یا هواکش باز می شود به همین دلیل باید کاملا دقت داشت که پره ها در سبک ترین حالت ساخته شود. معمولاً پره بالانس دمپرها را از جنس آلومینیومی تولید میشود. فریم این دمپرها از جنس گالوانیزه با ضخامت حداقل یک میلی متر ساخته می شود.

در صورتی که از متریال سنگین تر مثل آهن گالوانیزه با ضخامت بالاتر به جای آلومینیوم استفاده شود، وزن پره ها به تبع آن بیشتر می شود و فشار مورد نیاز پشت دمپر برای باز کردن پره ها نیز بیشتر خواهد بود. در نتیجه با سنگین کردن پره ها می توان تعیین کرد که پره ها در چه فشاری باز شوند. بوسیله این مکانیزم می توان در فضای پشت دمپر فشار مثبت ایجاد کرد. امکان نصب توری پشت دمپر وزنی وجود دارد.

شرکت پخش نیرو سپهر مهار در تولیدات جدید خود این امکان را فراهم کرده که لینکی که بر روی پره ها جهت متصل کردن به یکدیگر استفاده می گردد حذف کرده و در کنار بدنه بالانس دمپر از بوش برنجی استفاده گردد. ضمناً در پشت پرده ها یک لوله آلومینیومی ۶ یا ۸ استفاده می گردد و این امکان فراهم می شود تا پره با سبک ترین وزن بر روی فریم جاگذاری گردد. همچنین در در تولیدات جدید دمپر وزنی بر روی لبه پایینی پره یک نوار یک سانتی متری آلاستومری قرار می گیرد که این امکان فراهم می کند تا در زمان بسته شدن کمترین ضربه به پره ها وارد گردد.

ضخامت ورق گالوانیزه ی مصرفی در قاب بیرونی دمپر وزنی معمولاً یک میلیمتر است. ولی بطور کلی می توان گفت تمام موارد بستگی به دستگاه ژنراتور یا هوا ساز دارد و متریال برحسب فشار هوا و محل نصب انتخاب می گردد.

نحوه ساخت دمپر بادی

بسته به مکان نصب، فلنچ دمپر وزنی قابل تغییر می باشد، ولی در حالت کلی فلنچ دمپر بادی بین 3 تا 5 سانتی متر از جنس گالوانیزه و یا نبشی و یا آلومینیوم ساخته می شود. برای پره ها در صورتی ابعاد کوچک باشد و نتوان از مواد سنگین تری مانند آهن و گالوانیزه به علت ( ضخامت بالا) استفاده کرد به جای آن آلومینیوم استفاده می شود، که وزن پره ها بیشتر نشود و فشار لازم در پشت دمپر برای باز کردن پره ها نیز بتواند پره ها را باز کند . بنابراین با سنگین کردن پره ها، می توان مشخص کرد که پره ها در چه فشاری باز شوند و به چه مقدار نیرویی نیاز است.

ساخت بالانس دمپر کاملا سفارشی و طبق سلیقه مشتری در ابعاد مختلف به صورت گرد و چهار گوش انجام می شود. قاب دور دمپر وزنی از ورقی ضخیم و در انواع مختلف یک طرفه ی فلنج و دو طرفه فلنج ساخته می شود. پره های داخلی که سبب کنترل هوا می گردند، از ورق هایی سبک با جنس های مختلف، طراحی می شوند. پس از روشن شدن دستگاه تهویه ی مطبوع ، دمپر به وسیله ی جریان هوا باز می شود.

یکی دیگر از تولیدات جدید شرکت پخش نیرو برای دمپرهای بادی محصولی است که توسط یک وزنه در کنار فریم کنترل می شود. با نصب این وزنه این امکان به وجود می آید که دمپر بادی به صورت افقی نیز نصب گردد. این محصول برای اولین بار توسط مهندسین شرکت برای شرکت مپنا تولید گردیده است. برای این بالانس دمپر ها امکان رنگ هم فلنج و هم پره وجود دارد.

به این مطلب امتیاز بدهید

5 / 5. 4

اولین نفر امتیاز بدهید

امتیاز بدهید
4.8/5
دسته بندی: , , نوع محصول:
نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دمپر وزنی”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ورود به سایت
//